Sport Ndërkombëtar

Pesë ndeshjet që duhet t’i shikoni këtë fundjavë

Ndeshje nga Premier League nuk do të këtë – por futbolli nuk do të mungojë.

Këto janë ndeshjet që duhet t’i ndiqni këtë fundjavë.

Sporting CP v Portimonense

Jemi vetëm pesë ndeshje në sezonin e ri të Primeira Liga, por Sporting tashmë rrezikon të rrëshqasë nga gara për titull.

Një fillim i ngadaltë e sheh Sportingun në vendin e nëntë, pesë pikë prapa Portos dhe tetë pikë larg liderëve të ligës dhe rivalëve të Lisbonës Benfica. Pra, nuk është koha më e mirë për të takuar anën në formë të kombit.

Benfica mund të jetë në krye me një rekord 100%, por është Portimonense ai që duhet të ketë njerëzit të flasin. Ata përfunduan në vendin e 13-të sezonin e kaluar, duke fituar 10 ndeshje, por tashmë kanë fituar katër këtë sezon, dhe e bëjnë këtë pasi kanë humbur ndeshjen e tyre hapëse kundër Boavista.

Katër fitore dhe tre gola të pastra që atëherë sugjerojnë se ia vlen të merren seriozisht.

Ndeshja e fundit mes skuadrave pa Sportingun të fitojë takimin e shtatë radhazi, ndonëse me rezultat të ngushtë 3-2. Presioni është mbi ta për ta bërë atë tetë.

Feyenoord – Sparta Roterdam

Është ditë derbi në qytetin panair të Roterdamit të dielën dhe De Kuip do të jetë vendi që do të jetë.

Feyenoord i Arne Slot ka bërë një fillim të mirë në sezonin e ri dhe aktualisht qëndron dy pikë prapa Ajax-it në vendin e dytë.

Dhe pasi sapo iu shmang rënies nga kategoria sezonin e kaluar, Sparta nuk ka bërë një fillim të keq as, me një fitore 4-0 ndaj Volendam fundjavën e kaluar duke i dhënë atyre inkurajim për të shkuar në derbi.

Legjenda thotë se ky rivalitet bazohet në dallimin historik të klasit midis dy klubeve. Sparta janë ekipi më i vjetër profesionist në Holandë dhe kur u themeluan në 1888, futbolli konsiderohej ende një sport i klasit të lartë.

Më pas, 20 vjet më vonë, një klub tjetër u formua në distriktin e klasës punëtore Feijenoord dhe filloi fërkimi.

Deri më sot, Feyenoord janë ende të njohur për disa si ‘De club van het volk’ (Klubi i njerëzve), por me 15 tituj holandez në emër të tyre në krahasim me gjashtë të Spartës, është e drejtë të thuhet se tabelat kanë ndryshuar.

Marseille v Lille

Mbrëmjen e së shtunës në Ligue 1 përballen dy klube kundër njëri-tjetrit, të cilët mund të mos kenë shumë shpresa për të fituar titullin e Paris Saint-Germain, por mund të ndjehen të sigurt për shanset e tyre për një vend në podium në fund të sezonit.

Pasi përfundoi nënkampionët e largët sezonin e kaluar, Olympique Marseille ndau shoqërinë me trajnerin Jorge Sampaoli në verë dhe solli Igor Tudor. Deri më tani ka qenë kaq i shkëlqyer për ish-mbrojtësin kroat, me pesë fitore dhe një barazim duke i lënë në qafë PSG-në me 16 pikë.

Por OM u mund nga Tottenham në Ligën e Kampionëve të mërkurën, dhe LOSC Lille do të shpresojë t’i godasë ata ndërsa ata janë poshtë këtë fundjavë.

Kampionët e sezonit 2020/21 përfunduan në mes të tabelës sezonin e kaluar dhe nuk e kanë bërë një fillim të shkëlqyeshëm në këtë sezon, por trajneri Paulo Fonseca është ende i ri në punë dhe një goditje nga sulmuesi kanadez Jonathan David kundër Montpellier fundjavën e kaluar na kujtoi se çfarë është ai. gjithçka rreth.

RB Leipzig vs Borussia Dortmund

Futbolli ka një mënyrë qesharake për të hedhur nën-komplotet më të shijshme dhe do të kemi një të mrekullueshme që vjen në Bundesligë të shtunën.

Pas një sezoni zhgënjyes, por jo tamam katastrofik vitin e kaluar, Borussia Dortmund mori vendimin mjaft befasues për t’u ndarë me trajnerin Marco Rose këtë verë, duke sjellë ish-trajnerin kujdestar Edin Terzić në baza të përhershme si zëvendësues të tij.

RB Leipzig, ndërkohë, përfundoi sezonin e kaluar me trajnerin Domenico Tedesco që i udhëhoqi ata drejt trofeut të parë të madh në historinë e klubit kur ata ngritën DFB-Pokal.

Por, një fillim dërrmues i sezonit të ri erdhi në krye me Tedesco-n që iu dha urdhrat e tij të marshimit pas humbjes 4-1 të së martës në shtëpi ndaj Shakhtar Donetsk në Ligën e Kampionëve.

Leipzig ka lëvizur shpejt për të emëruar Rose si trajnerin e tyre të ri dhe ndeshja e tij e parë në krye do të jetë përballja e së shtunës me Dortmundin, kur hakmarrja ndaj ish-punëdhënësit të tij mund të jetë në kartat.

Nuk ka qenë një javë e mirë për trajnerët gjermanë, por mund të jetë shumë më mirë për të paktën njërin prej tyre.

Boca Juniors vs River Plate

Rivalitetet nuk janë shumë më të mëdha apo më intensive se ai mes këtyre dy klubeve gjigante dhe, për shumë, Superklásico argjentinase është derbi më i madh në planet.

Të dielën, stadiumi ikonik Bombonera i Boca Juniors pret atë që garantohet të jetë një spektakël i mrekullueshëm, me River Plate që bën udhëtimin e frikshëm nga periferia e pasur e Buenos Aires e Nuñez dhe në territorin armik të lagjes La Boca.

La Boca – zona doke e klasës punëtore të qytetit – është vendi ku të dy klubet u formuan me katër vjet larg njëri-tjetrit në fillim të shekullit të 20-të. Dhe është aty ku ata të dy qëndruan derisa River u transferua në Nuñez në 1925, duke fituar pseudonimin “Los Millonarios (Milionerët)”. Zemërimi mes dy klubeve është acaruar që atëherë.

Të dyja skuadrat janë pas liderit të ligës Atlético Tucumán me katër pikë, por tabela është thjesht një gjë e parëndësishme në këtë ndeshje. Për mbështetësit e dy klubeve është shumë më tepër se thjesht një ndeshje futbolli, por më tepër një përplasje e dy identiteteve të ndryshme.

Siç tha dikur Martin Mazur i revistës El Grafico: “Njëqind vjet më parë bëhej fjalë për klasën punëtore kundër aristokracisë. Sot bëhet fjalë vetëm për urrejtje”./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022