Art Jetese

Këto ushqime ju ndihmojnë të keni gjumë të mirë

Nëse kemi probleme me gjumin, ndoshta vaktet tona para gjumit mund të jenë fajtori kryesor.

Zgjedhja e ushqimit mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në cilësinë e gjumit tonë.

Ndërsa është e rëndësishme të shmangni vaktet me yndyrë të lartë para gjumit, ushqimet e lehta mund të na ndihmojnë të biem në gjumë.

Sipas dietologes Lauren Mahersi, zgjedhja e ushqimeve të duhura para gjumit mund të ndihmojë në stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe përmirësimin e gjumit.

Ajo zbuloi dy opsione ideale dhe të shijshme.

Mollë me gjalpë kikiriku

“Karbohidratet që treten shpejt nga molla të përziera me yndyrnat omega-3 nga gjalpi i kikirikut janë një kombinim i mrekullueshëm”, thotë Mahersi për SheFinds. Ky meze është ideal sepse nuk përmban shumë kalori, por mjafton për të na mbajtur të ngopur gjatë natës.

Yndyrnat e shëndetshme në gjalpin e kikirikut ndihmojnë në mbajtjen e niveleve të sheqerit në gjak të qëndrueshme, duke parandaluar dhimbjet e urisë në mesnatë që mund të prishin gjumin. Gjithashtu, ky meze është i shkëlqyeshëm për humbje peshe.

Kos dhe fruta të thata

Nëse duam diçka të ëmbël para se të shkojmë në shtrat, jogurti dhe frutat e thata mund të jenë zgjidhja perfekte. Mahersi e përshkruan këtë opsion si “një trajtim të ëmbël në fund të natës”. Kosi është një burim i shkëlqyer i proteinave që ndihmon në ruajtjen e niveleve të qëndrueshme të sheqerit në gjak ndërsa flemë. Një opsion i shkëlqyeshëm është kosi grek.

“Plus, frutat e thata janë një mënyrë e shkëlqyer për të marrë disa lëndë ushqyese në fund të ditës”, shton ajo. Ky kombinim siguron kënaqësinë e dëshirës për ëmbëlsira, si dhe i jep trupit tonë lëndët ushqyese që i nevojiten për një gjumë të qetë të natës.

/Shqip.com