Lajme

Lajçak zhvillon takim me Kurtin

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka zhvillur takim me kryeministrin Albin Kurti dhe zëvendëskryeministrin Besnik Bislimi.

Kështu ka bërë të ditur vetë Lajçak përmes një postimi në Twitter.

Lexo edhe:
Lajçaku: Asociacionin do ta formojë Kosova, prandaj s’duhet të kihet frikë se do të bëhet Republikë Serbe

“U ktheva sot në Kosovë për të vazhduar diskutimet e mia të sinqerta, të hapura dhe intensive me Kryeministrin Albin Kurti dhe Besnik Bislimin për hapat e ardhshëm dhe rrugën përpara për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë. Ne gjithashtu ramë dakord që të gjitha marrëveshjet e kaluara të dialogut duhet të zbatohen plotësisht” ka shkruar Lajçak.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë kërkuar edhe njëhërë Kosovës dhe Serbisë që të zbatojnë marrëveshjet e arritura.

Lexo edhe:
ShBA sërish i kërkon Kosovës themelimin e Asociacionit

Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Ned Price përmes një konferencë për media ka deklaruar se mesazhi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Kosovën është që sa më shpejtë të fillojë procesi për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë serbe.

Më 31 janar, Ambasada e SHBA-së do të organizojë një diskutim për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe (ASM) në Kosovë.

Lexo edhe:
Qeveria: Nuk kemi pranuar kërkesë zyrtare nga Lajçak për takim

Në një përgjigje për Shqip.com nga Qeveri sot gjatë ditës kanë thënë se nuk ka pasur kërkesë për takim.

/Shqip.com