Serbia, kërkesë KFOR-it për dërgimin e forcave të sigurisë në Kosovë

Qeveria e Serbisë, sipas paralajmërimeve, pritet që në seancën e sotme të vendosë për dërgimin e kërkesës në KFOR për dërgimin e forcave të sigurisë në Kosovë. Këtë e ka paralajmëruar presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, gjatë adresimit të tij në fillim të kësaj jave. Atë ditë, ai tha se të enjten, Serbia edhe zyrtarisht … Continued

Vuçeviq: Serbia duhet të këmbëngulë në kërkesën që një pjesë e forcave të kthehen në Kosovë

Serbia duhet të këmbëngulë në kërkesën e saj për të kthyer një pjesë të ushtarëve dhe policëve të saj në Kosovë. Kështu ka deklaruar gjatë ditës së sotme Ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviq. Vuçeviq tha se kjo është një periudhë e vështirë për Serbinë dhe se si shtet dhe komb, Serbia është nën … Continued

Vigemark: Jemi duke e përcjellë nga afër situatën, nuk kemi informata për Dejan Pantiq

Shefi i EULEX-it, Lars Gunnar Vigemark, ka thënë se misioni i BE-së ka informacione kontradiktore për të arrestuarin Dejan Pantiq dhe se ende nuk e dinë se ku ndodhet. “Duhet të bashkëpunojë edhe për të bërë deklaratë, duhet të jetë në dijeni të akuzave. Me sa kuptoj unë, ai është dëgjuar me video-link dhe është … Continued

Escobar paralajmëron largimin e barrikadave

Zëvendës-ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Gabriel Escobar, ka thënë se është optimist për zgjidhjen e krizës në Kosovë. Ai thotë se nuk është caktuar një afat për heqjen e barrikadave dhe kthimin në institucione, por thekson se pret që kjo të bëhet “në një të ardhme të afërt, pra për disa ditë”. Escobar nuk zbuloi … Continued

Krasniqi: S’ka më ushtarë serbë në Kosovë, kjo çështje është mbyllur në 1999

Disa ditë më parë, presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq tha se Serbia do të dërgojë mbi 1 mijë ushtarë në Kosovë. Mirëpo,për kryetarin e partisë më të madhe opozitare në Kosovë, Memli Krasniqi kjo çështje ka mbaruar në vitin 1999. “Për fat të keq retorika e luftë nxitëse e Vuçiç ka qenë e vazhdueshme por … Continued

Rashiq: Ka një afat për heqjen e barrikadave

Ministri për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës, Nenad Rashiq, ka thënë se ka një afat për heqjen e barrikadave në veri të Kosovës dhe se ato do të hiqen nga ata që i kanë vendosur. Ai nuk ka dashur të flasë në detaje për atë afat, por ka theksuar se barrikadat janë vendosur … Continued

Sadiku: Kur serbët janë mirë, ne e kemi më të lehtë të jetojmë

Pas dorëheqjes së asamblistëve të Listës Serbe në fillim të muajit nëntor, nga Kuvendi Komunal në veri të Mitrovicës, të mërkurën u betuan asamblistë të rinj të cilët do të vijnë nga Iniciativa Qytetare. Lidhur më këtë ka ardhur edhe reagimi nga ana e nënkryetarit të Komunës së Mitrovicës së Veriut, Skender Sadiku. “Qytetari serb, … Continued

Simiq:Kuvendi i ri Komunal i Mitrovicës së Veriut është i paligjshëm

Nënkryetari i Listës Serbe, Igor Simiq, ka thënë se Kuvendi Komunal i Mitrovicës Veriore të sapoformuar dhe shumica e re e përbërë nga shqiptarët janë ilegale dhe jolegjitime. Më tutje Smiqi ka thënë se ata duan të ruajnë paqen dhe u bëri thirrje qytetarëve që të qëndrojnë këmbëngulës dhe të përmbajtur në barrikada, por edhe … Continued

Lajçak: Vuçiq e kupton seriozitetin e situatës

Përfaqësuesi i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka zhvilluar takim me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Tema kryesore e këtij takimi ishte çështja e barrikadave, dhe situata politike. “Vazhdova misionin tim në Beograd sot për t’u takuar me Aleksandër Vuqiq. Ne patëm një diskutim të hapur dhe të ndershëm për një zgjidhje politike … Continued

Dita e pestë e barrikadave në veri të Kosovës

Sot, është dita e pestë që nga vendosja e barrikadave në veri të Kosovës. Barrikadat e ngritura nga serbët lokal atje, janë në shenjë pakënaqësie ndaj arrestimit të ish-policit, Dejan Pantiqit. Pantiq po dyshohet se ka organizuar sulm terrorist nda zyrave të Komisionit Komunal Zgjedhor në veri me 6 dhjetor. Që nga 6 dhjetori, në … Continued