Trajkoviq për herë të dytë ndalohet nga autoritete serbe

Kryetarja e Lëvizjes Evropiane nga Kosova, Rada Trajkoviq është ndaluar për herë të dytë sot nga autoritetet e Serbisë, por kësaj radhe në drejtim të Serbisë. Përmes një postimi në Twitter, Trajkoviq tha se policët serbë janë profesionist por ndjekin urdhra ‘nga lart’. “Ky është një fyerje e paprecedentë. U ndalova sërish nga policia serbe … Continued

Kurti: Barrikadat në veri nuk janë civile

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se barrikadat në veri të Kosovës nuk janë civile. Përmes një interviste në ATV, Kurti tha se barrikadat atje janë me armatime. Barrikadat në veri duhet të hiqen nga ata që i kanë vendosur. Ata që i kanë vendosur barrikadat janë vendosur edhe vetë në barrikada. Madje, me … Continued

Serbia zyrtarisht do t’i kërkojë KFOR-it kthimin e ushtrisë serbe në Kosovë

Qeveria e Serbisë ka marrë vendim që të bëjë kërkesë ndaj KFOR-it që të sjellë ushtrinë e saj në veri të Kosovës. Sipas tyre, kjo kërkesë bazohet në Rezolutën 1244 të Kombeve ta Bashkuara të Amerikës, raportojnë mediat serbe. Ky vendim është marrë në seancën e sotme të Qeverisë Serbe në të cilën ka marrë … Continued

Hovenier: Kërcënimet për shkak të opinioneve politike janë të papranueshme

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeffrey Hovenier është takuar me kryetaren e Lëvizjës Evropiane nga Kosova, Rada Trajkoviq. Përmes një postimi në Twitter, Hovenier tha se kërcënimet dhe frikësimet për shkak të opinioneve politike janë të papranueshme. “Falënderojë Rada Trajkoviqin për ato që na njoftoi sot: kërcënimet dhe frikësimet për shkak të opinioneve … Continued

Rama: Kosova u lirua, ajo nuk do të jetë kurrë nën ligjet e Beogradit

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka thënë se Kosova nuk do të jetë kurrë në ligjet e Beogradit. Kjo deklaratë e Ramës erdhi pasi Serbia ka bërë kërkesë ndaj NATO-s që të dërgoj trupa të ushtrisë së saj në veri të Kosovës. “Së fundmi, dëgjuam deri për kërkesa të bëra NATO-s për të dërguar trupa … Continued

Osmani takon Hovenier, diskutojnë për veriun

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim të rregullt ambasadorin e SHBA-ve, Jeffrey Hovenier. Në ketë takim tema kryesore e takimit ishte situata në veri të vendit. “Presidentja Vjosa Osmani ka pritur në takim të rregullt ambasadorin e SHBA-ve, Jeffrey Hovenier më të cilin bisedoi për zhvillimet e fundit e në veçanti rreth … Continued

Hill: Serbia ka të drejtë t’i drejtohet KFOR-it, por nevojitet një zgjidhje politike

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, me rastin e njoftimit nga Beogradi se Serbia pas seancës së sotme do t’i paraqesë kërkesë KFOR-it për kthimin e ushtrisë serbe në Kosovë, deklaroi se Serbia ka të drejtë t’i drejtohet KFOR-it, por se është e nevojshme një zgjidhje politike. “Kjo është një çështje që mbetet politike dhe … Continued

Shefi i EULEX-it: Patrulla jonë u sulmua duke iu afruar barrikadave të Rudarit

Situata e sigurisë, veçanërisht në veri të Kosovës, është shumë e tensionuar dhe do të ishte shumë keq nëse edhe serbët nga jugu do të largoheshin nga institucionet. Kështu ka deklaruar kreu i EULEX-it, Lars Gunnar Vigemark. “Patrulla jonë u sulmua duke iu afruar barrikadave afër Rudarit në veri të Mitrovicës, në këto barrikada kishte … Continued

Baruti dhe propaganda: Për çfarë është veriu i Kosovës?

Tensionet e fundit serbo-kosovare kanë arritur një kulm të rrezikshëm. Serbia ka kërcënuar se do të zhvendosë trupat e saj në Kosovë. Komuniteti ndërkombëtar po kërkon zgjidhje. Tensionet mes Serbisë dhe Kosovës po bëhen sërish tituj. Epiqendra e konfliktit mes pakicës serbe dhe shumicës shqiptare është veriu i Kosovës. Pse quhet Kosova Veriore? Bëhet fjalë … Continued

Borell: Barrikadat duhet të largohen menjëherë

Përfaqësuesi i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borell, ka deklaruar se barrikadat në veri të Kosovës duhet të largohen dhe se gjendja duhet të kthehet në normalitet. Kështu ka deklaruar Borell, para hyrjes në takimin e Këshillit të Evropës, që pritet të diskutohet për gjendjen e sigurisë në Evropë. “Unë do t’i … Continued