Sport Ndërkombëtar

Federata e Futbollit të Irlandës mbështet Pauw, pasi ajo deklaroi se ishte sulmuar seksualisht

Sky Sports

Federata e Futbollit të Irlandës i ka dhënë mbështetjen e saj të plotë trajneres së Republikës së Irlandës, Vera Pauw, pas akuzave të saj për përdhunim dhe abuzim seksual.

Ish-mbrojtësja holandeze Pauw, e cila është në rolin e saj aktual për gati tre vjet, ka pohuar në një deklaratë në rrjetet sociale se ajo ishte përdhunuar nga “një zyrtar i shquar i futbollit” kur ishte një lojtare e re, shkruan Sky Sports

59-vjeçarja, e cila më parë ka drejtuar femrat e Skocisë, Holandës, Rusisë dhe Afrikës së Jugut dhe ka bërë 85 paraqitje si lojtare për vendin e saj, ka pohuar gjithashtu se është sulmuar seksualisht nga “dy burra të tjerë”.

Në një deklaratë në Twitter, Pauw ka akuzuar shoqatën holandeze të futbollit se po përpiqet ta mbajë në heshtje përvojën e saj duke refuzuar të hapë një hetim të plotë.

FA holandeze (KNVB) ka pranuar se nuk është përgjigjur mjaft shpejt kur Pauw iu afrua fillimisht për akuzat dhe kishte bërë gabime, por tha se ia kaloi çështjen një hetuesi të pavarur, siç kërkoi nga Pauw./Shqip.com