Lajme

Vuçiq: Kam marrë një propozim të ri për dialogun me Kosovën

Beograd, 10. septembra 2022 - U Palati Srbija jutros je pocela sednica Saveta za nacionalnu bezbednost, kojom predsedava pedsednik Srbije Aleksandar Vucic. FOTO TANJUG/ TARA RADOVANOVIC/bs

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka theksuar sot se ka marrë një propozim të ri nga të dërguarit e presidentit të Francës dhe kancelarit gjerman, Emmanuel Macron dhe Olaf Scholz dhe i dërguari special i BE-së për dialog, Miroslav Lajçak, për një kornizë e re për bisedimet dhe negociatat në Bruksel,

Sipas Vuçiq ky propozim dot të çojë në një zgjidhje përfundimtare të afërt të të gjitha çështjeve të pazgjidhura që kanë të bëjnë me Kosovën, raporton Tanjug.

“Ajo bisedë sigurisht që nuk ka qenë aspak e lehtë. Përfaqësuesit e shteteve më të fuqishme kanë theksuar se për këtë kanë mbështetjen e SHBA-së dhe Turqisë, besojnë, njëra, se në kushtet kur ka luftë. në Evropë nuk ka nevojë për konflikte të reja dhe se është e rëndësishme të arrihet një zgjidhje më e shpejtë”, theksoi Vuçiq pas seancës së Këshillit për Siguri Kombëtare.

Vuçiq tha po ashtu se në periudhën e ardhshme do të ketë shumë më tepër aktivitete, përpjekje dhe presione për çështjen e Kosovës.

“Do të ketë shumë më shumë aktivitet, më shumë përpjekje, më shumë presion, më shumë nga gjithçka në ditët në vijim. , pikërisht për arsyen që të vijë një zgjidhje që Serbia do ta pranonte.Më duket se me këtë fjali e kam përcaktuar në mënyrën më të mirë se nga kush kërkohet”, ka thënë Vuçiq.

Vuçiq ka deklaruar sot se gjendja me riregjistrimin e automjeteve në Republikën e Kosovës është ende e pandryshuar, gjegjësisht se vetëm dy persona nga Republika e Kosovës kanë ndërruar targa, gjë që, ka theksuar ai, tregon se Prishtina nuk ka asnjë mbështetje. nga populli dhe se në tabelat e RKS-së nuk mund të gjejnë dikë që dëshiron ta ndërrojë serbishten.

“Më datë 10 shtator në orën 8 të mëngjesit kanë mbetur vetëm dy aplikime për ndërrimin e targave. Një person nga veriu i Kosovës dhe Metohisë, nga Leposaviqi, anëtar i institucioneve shqiptare dhe një nga jugu”, tha Vuçiq në fjalimin e tij për publikun.

Vuçiq tha se shteti do të dalë me një propozim për të kursyer energjinë elektrike, me të cilin dëshiron të inkurajojë njerëzit të kursejnë dhe të fitojnë para dhe se zbritjet shtesë do të vlejnë nga tetori./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.58
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.75
Sot : 24/09/2022