Art Jetese

Troftë e mbushur me spinaq

Përbërësit për 4 persona:

4 trofta (rreth 250 g secila)

20 g gjalpë

2 thelpinj hudhër

20 g thërrime buke

2 lugë çaji barishte të thata

100 g milleram

2 lugë vaj

50 gr proshutë ose pancetë

60 g qepë të kuqe të grirë

200 gr spinaq

Kripë.

Përgatitja :

Pastroni, lani dhe thani peshkun me një peshqir letre.

Nëse spinaqi është i ngrirë, lëreni të shkrihet dhe nëse është e nevojshme shtrydhni lëngun e tepërt me dorë.

Skuqini pak qepën e kuqe të grirë dhe proshutën dhe shtoni spinaqin.

Kësaj mase i shtoni mileramin, thërrimet e bukës, erëzën dhe hudhrën e shtypur, më pas përziejini mirë të gjitha dhe mbushni me masën troftën.

Troftën e përgatitur në këtë mënyrë e vendosim në një tepsi të lyer me vaj, i hedhim pak kripë, e lyejmë me gjalpë të shkrirë dhe e pjekim për rreth 30 minuta në furrë të parangrohur në 200 gradë Celsius.

/Shqip.com