Kulturë Kino

“PriFest” nis sonte me filmin ‘‘Vera Andrron Detin”

Edicioni i 14-të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Prishtinë “PriFest”, nis sot.

Ky edicion me sloganin “For Her” i dedikohet producentes së ndjerë Vjosa Berishës,

Gjithashtu është njoftuar se çmimi kryesor “Hyjnesha e Kuqe” do të mbajë emrin “Vjosa Berisha” dhe do të nisë të ndahet nga ky edicion.

Lexo edhe:
Në “PriFest” do të shfaqen filma në nderim të Vjosa dhe Burbuqe Berishës

“PriFest”, do të zgjasë për pothuajse pesë ditë.

Gjatë ditëve festivali do të shfaq filma të kinematografisë shqiptare dhe ndërkombëtare.

Lexo edhe:
PriFest mbështet kinematografinë e Ukrainës, Rama: Prishtina do të jetë shtëpia e dytë për Festivalin e Odessës

Po ashtu Festivali i Filmit Odessa nga Ukraina, do të jetë pjesë e edicionit të 14-të të PriFest.

Festivalin do ta fillojë filmi “Vera andrron detin” dhe do ta përmbyll “Virgjëresha shqiptare.

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.61
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.76
Sot : 30/09/2022