Sport Ndërkombëtar

Presidenti i PSG kritikon vendimet financiare të Barcelonës: Kjo nuk është e drejtë

Presidenti i Paris Saint Germain, Nasser Al-Khelaifi, ka kërkuar nga UEFA të fillojnë hetimet mbi Barcelonën, pasi shtijës së asetve të tyre.

Barcelona arriti të lërë pas një vit të vështirë dhe regjistroi të gjitha transferimet e bëra gjatë afatit kalimtar – pavarësisht se kishin një borxh në rritje.

Naser Al-Khelaifi

Gjigantët spanjollë ishin në gjendje të regjistronin lojtarë si Jules Kounde dhe Robert Lewandowski, por Al-Khelaifi nuk beson se ata e bënë atë në një mënyrë morale.

“A është e drejtë kjo? Jo, nuk është e drejtë… A është e ligjshme? Nuk jam i sigurt. Nëse i lejojnë, të tjerët do të bëjnë të njëjtën gjë. UEFA sigurisht që ka rregulloret e veta [financiare]. Me siguri ata do të shikojnë gjithçka. Rregullat e reja të qëndrueshmërisë financiare janë një zhvillim pozitiv. Por duhet të jemi të kujdesshëm. Nivelet e rrezikshme të borxhit dhe marrëveshjet magjike të kapitalit nuk janë një rrugë e qëndrueshme”, tha ai.

Al-Khelaifi nuk është personi i parë dhe nuk do të jetë i fundit që bën pyetje për strategjinë financiare të Barcelonës.

Megjithatë, deri më tani, asnjë rregull nuk është shkelur dhe ato kanë funksionuar brenda rregulloreve, përfshirë ato veçanërisht të rrepta të vendosura nga La Liga./Shqip.com