Art Jetese

Pija popullore që mund të ulë rrezikun e sëmundjes së mëlçisë me 21 për qind

Pija Popullore,

A ju kanë thënë që pini shumë kafe? Mos lejoni që fjalët t’ju tërheqin, sepse ka një lajm të mirë për të mbështetur dashurinë tuaj për pijen: Një studim i ri tregoi se konsumimi i kafesë – pa marrë parasysh se çfarë lloji pini – është i lidhur me një ulje të rrezikut të sëmundjes së mëlçisë, transmeton SHQIP.

Kafeja tashmë ka marrë vlerësime të larta për aftësinë e saj për të rritur metabolizmin tuaj, për të parandaluar diabetin dhe për t’ju ndihmuar të jetoni më gjatë, por studiuesit nga Universitetet e Southampton dhe Edinburg në Mbretërinë e Bashkuar donin të shihnin se si pija e preferuar e të gjithëve ndikonte në shëndetin e mëlçisë.

Për më tepër, ata zvogëluan rrezikun e tyre të vdekjes nga sëmundja e mëlçisë me 49 për qind. Shkencëtarët thonë se ata panë përfitimin më të madh nga njerëzit që pinin tre deri në katër filxhanë kafe në ditë. Nuk ka nevojë për sasi të madhe të kafeinës që këto rezultate të arrihen.

Studiuesit thonë se ata duhet të bëjnë më shumë punë duke parë ndërveprimet e kafesë me mëlçinë, por sidoqoftë është një lajm premtues./SHQIP.com