Opera Metropolitane e Nju Jorkut shpall “Koncert për Ukrainën”

Opera Metropolitane e Nju Jorkut do të organizojë një koncert special në mbështetje të Ukrainës të hënën e ardhshme. Të gjitha shitjet e biletave dhe të ardhurat nga ngjarjen – e titulluar “Një Koncert për Ukrainën” – do të shkojnë për përpjekjet për ndihmë në vend, raporton BBC.  Orkestra do të drejtohet nga drejtori aktual i … Continued

‘Më shumë se 742 mijë njerëz pa elektricitet në Ukrainë’

Ministria e Energjisë e Ukrainës ka thënë që më shumë se 742 mijë njerëz aktualisht nuk kanë qasje në elektricitet përgjatë vendit. Ministria tha që situata është më e rënda në rajonin e kontestuar nga Rusia, Donetsk, rajon në lindje, ku më shumë se 133 mijë njerëz janë “plotësisht të ç’kyçur”, raporton BBC. Ministria shtoi se … Continued

Moska thotë që do t’i lejojë ukrainasit të largohen – në Rusi

Zyrtarët ukrainas thanë se një fabrikë buke ishte goditur nga një sulm ajror rus të hënën, përderisa negociatorët e vendit u mblodhën për bisedime me zyrtarët rusë pas raundeve të mëparshme që nuk sollën pushim në konflikt. Trupat e të paktën 13 civilëve u nxorën nga rrënojat pasi u godit një fabrikë në qytetin Makariv … Continued

FIFA hap dritaren e veçantë të transferimeve për lojtarët e huaj në Rusi

FIFA po hap një dritare të veçantë transferimi për lojtarët e huaj të bllokuar në Rusi për shkak të pushtimit të Ukrainës, tha të hënën organi qeverisës botëror i futbollit. “Me qëllim që të lehtësohet largimi i lojtarëve dhe trajnerëve të huaj nga Rusia, në rast se klubet e lidhura me Unionin e Futbollit të … Continued

Ukraina: Më shumë 20,000 vullnetarë të huaj duan t’i bashkohen njësisë speciale për të luftuar forcat ruse

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës thotë se ka krijuar një njësi speciale – Legjioni Ndërkombëtar – i cili tashmë ka filluar të kryejë misione luftarake për të kundërshtuar agresionin rus. Më shumë se 20,000 vullnetarë dhe veteranë nga 52 vende kanë shprehur dëshirën për t’u bashkuar, sipas gjeneral brigade Kyrylo Budanov, komandant i Drejtorisë kryesore … Continued

Mbretëria e Bashkuar lëshon vetëm 50 viza deri tani për refugjatët ukrainas

Pesëdhjetë ukrainasve u janë dhënë viza sipas një skeme për refugjatët me lidhje familjare në MB, ka njoftuar Ministria e Brendshme. Bëhet fjalë për rreth 1% të 5535 personave që kanë aplikuar që nga nisja e programit 48 orë më parë, raporton BBC. Ministri i Evropës, James Cleverly tha se nuk i dinte shifrat e … Continued

Ministria e Punëve të Jashtme dënon sulmin rus mbi Konsullatën e Shqipërisë në Kharkov

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës (MPJD) e ka dënuar sulmin e forcave ruse mbi Konsullatën e Nderit të Shqipërisë në qytetin Kharkov në Ukrainë. Objekti ku ndodhej stafi i Konsullatës Shqiptare është shkatërruar në tërësi, nga forcat ajrore ruse mëngjesin e së hënës. MPJD i ka cilësuar të papranueshme … Continued

Ka përfunduar raundi i tretë i bisedimeve Ukrainë – Rusi

Raundi i tretë i bisedimeve ndërmjet Ukrainës dhe Rusisë ka përfunduar. Një këshilltar ukrainas në zyrën e presidentit tha se kishte disa përparime “të vogla pozitive” në logjistikën e korridoreve humanitare.  Dhe agjencia e lajmeve Reuters citoi një negociator ukrainas të thoshte se nuk ishte arritur asnjë marrëveshje që përmirësonte ndjeshëm situatën më të gjerë, … Continued

Johnson: Ndalimi i energjisë ruse duhet të jetë vendim i përbashkët

Më herët ju treguam se si ministri i jashtëm lituanes po bënte thirrje për embargo ndaj shitjeve ruse të energjisë, duke sugjeruar se nafta dhe gazi rus po paguheshin “me gjakun e Ukrainës”, raporton BBC. Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, ka thënë se Evropa nuk mund të mbyllë përdorimin e naftës dhe gazit … Continued

Ministri i Jashtëm i Lituanisë: Nuk mund të paguajmë gazin dhe vajin rus me gjakun e Ukrainës

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vizituar fqinjët e Ukrainës, Poloninë dhe Moldavinë, përpara se të vizitonte Lituaninë, Letoninë dhe Estoninë, anëtarë të NATO-s që dikur u sunduan nga Moska dhe kishin frikë se mund të jenë në radhë të përballen me agresionin rus. Në një konferencë të përbashkët shtypi me Blinken, Ministri i … Continued