Zelensky: Rusia ka bllokuar 22 milionë tonë ushqim

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka akuzuar Rusinë për bllokimin e eksportit të 22 milionë tonë produkteve ushqimore.

Ai po ashtu paralajmëroi se nëse portet e saj nuk zhbllokohen, shumë vende do të përballen me krizë ushqimore.

“Komuniteti botëror duhet të ndihmojë Ukrainën të zhbllokojë portet detare, përndryshe kriza energjetike do të pasohet nga një krizë ushqimore dhe shumë vende të tjera do të përballen me të”, tha Zelensky gjatë një takimi me mediat pas bisedimeve me kryeministrin portugez, António Costa.

“Rusia ka bllokuar pothuajse të gjitha portet dhe të gjitha, si të thuash, mundësitë detare për të eksportuar ushqime — grurin tonë, elbin, luledielli dhe më shumë. Shumë gjëra. Do të ketë një krizë në botë. Kriza e dytë pas asaj energjetike që u provokua nga Rusia. Tani do të krijojë një krizë ushqimore nëse nuk zhbllokojmë rrugët për Ukrainën, nuk ndihmojmë vendet e Afrikës, Evropës. , Azi, të cilat kanë nevojë për këto produkte ushqimore

Zelensky gjithashtu akuzoi Moskën për “vjedhje graduale” të produkteve ushqimore dhe përpjekje për t’i shitur ato.

“Rusia vë në rrezik miliona njerëz nga uria duke bllokuar portet tona,” shkroi gjithashtu të shtunën në Twitter ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba, duke shtuar se Ukraina ka krijuar me partnerët e saj dy rrugë alternative tokësore për të ofruar eksporte ushqimore dhe “të shpëtojë Afrikën dhe rajonet e tjera nga uria. .”

Para luftës, furnizimet me grurë nga Rusia dhe Ukraina përbënin pothuajse 30% të tregtisë globale, dhe Ukraina është eksportuesi i katërt më i madh në botë i misrit dhe eksportuesi i pestë më i madh i grurit, sipas Departamentit të Shtetit të SHBA./Shqip.com