Gjashtë persona janë plagosur pas sulmit me raketa në ndërtesën qeveritare në Kharkiv

Të paktën gjashtë persona u plagosën, përfshirë një fëmijë, në një shpërthim në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, Kharkiv, tha Shërbimi Shtetëror i Emergjencave të Ukrainës në një postim në Telegram të martën.

Shpërthimi shkatërroi një ndërtesë qeveritare, sipas videove të incidentit të postuara nga Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës (MOFA) dhe zyrtarë të qeverisë ukrainase.

Videot u postuan në mediat sociale herët të martën me orën lokale dhe janë verifikuar nga CNN.

“Rusia po bën luftë në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare humanitare. Vret civilë, shkatërron infrastrukturën civile. Objektivi kryesor i Rusisë janë qytetet e mëdha që tani qëllohen nga raketat e saj”, shkroi Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës në Twitter të martën, duke shpërndarë një video që tregon atë që duket të jetë një sulm me raketa në ndërtesën e Administratës Rajonale Shtetërore të Kharkiv.

Një video e veçantë e postuar nga Kostiantyn Nemichev, Shefi i Shtabit të Mbrojtjes së Kharkiv, tregoi pasojat e sulmit të supozuar, duke përfshirë pjesën e brendshme të ndërtesës e cila ishte kthyer në rrënoja.

Ndërtesa e Administratës Shtetërore Rajonale strehon zyrat e qeverisjes vendore.

Ndodhet në “Sheshin e Lirisë” – sheshin kryesor të Kharkiv.

Anton Gerashchenko, këshilltar i Ministrit të Punëve të Brendshme të Ukrainës, ndau gjithashtu një video në llogarinë e tij zyrtare në Telegram të marrë nga niveli i rrugës në Sheshin Liria.

Videoja tregon vendin e shpërthimit dhe mbeturinat në tokën ku dikur qëndronte ndërtesa e Administratës Shtetërore Rajonale të Kharkiv./Shqip.com