Sport Ndërkombëtar

Kthim në kohë: Nokauti më i frikshëm i Wilder

Wilder - Liakhovich

9 gushti i vitit 2013 mbetet ende i freskët për Deontay Wilder.

Boksieri amerikan, e kishte mposhtur me nokaut – në raundin e parë ish-kampionin e botës Siarhei Liakhovich.

Liakhoviç nuk ishte ndalur kurrë para raundit të nëntë – deri sa u takua me Wilder.

Pavarësisht se u shfaqi boks cilësor nga të dyja palët, ishte një natë e frikshme në 2013 për Liakhovich, i cili pasi pranoi disa goditje u shtri në tokë dhe filloi të dridhej.

Mjekët nxituan në ring dhe përfundimisht ai ndaloi së dridhuri, më pas ai ishte në gjendje të kthehej në jashtëqitje përpara se të dilte nga ring. Mund të kishte qenë shumë më keq, por për fat nuk ishte.

Wilder festoi fillimisht, por shpejt u ndal kur kuptoi se çfarë po ndodhte pas tij, duke kujtuar natën, ai tha: “E pashë më pas në riprodhimin në ekranin e madh kur shikova prapa dhe e pashë në monitor. Buzëqeshja ime u zbeh, dhe isha i shqetësuar, sepse ishte një moment i frikshëm. Kur e pashë këtë, u thashë, ‘Oh, burrë’ dhe po bëja lutje për të”.

“Ata thonë se ai do të jetë mirë dhe kam dëgjuar se do të qëndrojë në spital për disa ditë, por ky ishte një moment i frikshëm.

“Vetëm për të parë sytë e tij të rrotullohen në pjesën e pasme të kokës dhe atë që po përjetonte një konvulsion si ai, dhe ai gjithashtu pati një tronditje, kjo ishte e frikshme. Shume e frikshme.”

Kjo ndeshje është një kujtesë se boksi mund të jetë shumë i rrezikshëm, kështu që reagimi i shpejtë i arbitrit dhe mjekëve në ring është parësor në sport për të mbrojtur boksierët.