Art Jetese

Këto sinjale i dërgon trupi kur ka një problem

Ne duhet të dëgjojmë trupin tonë sepse shpesh na informon nëse diçka mund të shkojë keq.

Nëse diçka nuk është në rregull – për shembull, keni ndryshime dhe vështirësi në shikim, të folur, ecje, të menduar ose komunikuar, ose keni dhimbje gjoksi ose gulçim – duhet të veproni menjëherë.

Me këto simptoma, mos prisni të shihni nëse ndiheni më mirë.

Nëse është një goditje në tru ose sulm në zemër, keni nevojë për kujdes të menjëhershëm mjekësor.

Por ka sinjale lodhjeje apo stresi që trupi ynë i dërgon në mënyra të ndryshme.

Trupi na dërgon sinjale se ka nevojë për pushim

Ne nuk mendojmë se mund të ushtrohemi. A duhet të anashkalojmë stërvitjen? Mendo pak – a ndihesh sikur gjithçka të dhemb dhe je i rraskapitur? Apo jeni më të tërhequr nga divani dhe emisioni juaj i preferuar televiziv? Nëse po, ndoshta ju duhet një ditë për t’u çlodhur dhe pushuar. Sa shpesh kemi nevojë për pushim varet nga sa shumë punojmë, çfarë bëjmë dhe si ndihemi.

Disa dhimbje në trupin tonë janë të natyrshme dhe shfaqen me kalimin e moshës. Por nëse dhimbja nuk largohet, duhet të flisni me një mjek.

Ndoshta ju jeni “djegur”

Nëse jemi nën stres të pandërprerë, ai mund të na prishë vërtetë. Ju mund të vini re se keni më pak energji, dhimbje koke, stomak të mërzitur ose simptoma të tjera. Tani ju shqetësojnë gjëra të vogla që mezi i keni vënë re më parë. Këto mund të jenë shenja që ju duhet të menaxhoni stresin tuaj. Ushtrimet, marrëdhëniet pozitive, meditimi, e qeshura dhe pushimi nga stresorët mund të ndihmojnë.

Ndryshimet në oreks

Nëse hani shumë më shumë ose shumë më pak se zakonisht, trupi juaj mund t’ju thotë se diçka nuk shkon. Mund të jeni të stresuar dhe të hani për arsye emocionale. Ose ndoshta jeni në depresion dhe kjo ju ka ulur oreksin. Disa kushte dhe madje edhe plakja mund të ndikojnë gjithashtu në oreksin tuaj.

Lëndim ose thjesht inflamacion i muskujve

Një stërvitje e mirë mund të çojë në inflamacion të lehtë të muskujve. Por nëse zgjat disa ditë, mund të nënkuptojë se e keni tepruar, se keni ushtruar shumë ose shumë intensivisht. Në këtë rast, është më mirë të prisni derisa të ktheheni në normalitet përpara se të ushtroheni përsëri.

Probleme me gjumin

A zgjoheni shpesh natën? Trupi juaj mund t’ju thotë se keni nevojë për më shumë gjumë. Së pari, provoni gjëra të thjeshta si të shkoni në shtrat dhe të zgjoheni në të njëjtën kohë çdo ditë dhe të flini të paktën 7 orë në natë. Mbajeni dhomën e gjumit të freskët, mos shikoni TV ose kontrolloni telefonin para gjumit. Gjithashtu ndihmon për të qenë aktiv gjatë ditës. Shmangni vaktet e mëdha dhe kafeinën para gjumit. Nëse e gjithë kjo nuk ju ndihmon, pyesni mjekun tuaj se cili mund të jetë problemi.

Reaksion ushqimor ose alergji

Ju mund të mendoni se keni një alergji ndaj polenit ose intolerancë ndaj laktozës ose glutenit. Ose vëreni se lëkura juaj papritur kruhet dhe thahet. Ju duhet të shihni një mjek për të zbuluar nëse keni vërtet një alergji ose nëse diçka tjetër po shkakton simptomat tuaja.

/Shqip.com