Lajme

Haxhiu: Ngacmuesit e dhunuesit po e vështirësojnë jetën e vajzave e grave gjithandej Kosovës dhe kjo është e patolerueshme

Një rast i rëndë ka ndodhur në qytetin e Pejës. Alpinistja Mrika Nikçi është sulmuar seksualisht në qendër të qytetit të Pejës.

Këtë e ka bërë të ditur vetë alpinistja përmes një video të publikuar në rrjetin social në Facebook.

“Me datë 27. 09.2022, në ora 20.50, në qendër të qytetit te Pejës isha viktimë e sulmit seksual, veprim vandal i cili është kryer  me paramendim nga personi F.B, anëtarë i  një familje të njohur në  qytetin e Pejës” ka shkruar Nikçi.

Lexo edhe:
(Video): Alpinistja Mrika Nikçi sulmohet seksualisht në qendër të qytetit të Pejës

Lidhur më këtë rast ka ardhur edhe reagimi nga Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu.

“Ngacmuesit e dhunuesit po e vështirësojnë jetën e vajzave e grave gjithandej Kosovës dhe kjo është e patolerueshme” ka thënë fillimisht Haxhiu

Po ashtu Haxhiu ka bërë të ditur se për shkak të rritjes së rasteve të dhunës e ngacmimit seksual, para disa javëve kemi punuar në ndryshimin e Kodit Penal në drejtim të ashpërsimit të masave e dënimeve për dhunuesit dhe ngacmuesit.

“Të njëjtat, do t’i finalizojmë dhe procedojmë tutje javën e ardhshme dhe do të përkujdesemi që të gjitha procedurat deri në fuqizim të bëhen në kohë sa më të shpejtë. Institucionet e drejtësisë duhet të shqiptojnë dënime maksimale për dhunuesit e ngacmuesit seksual”, ka thënë Haxhiu.

E Policia e Kosovës ka arritur që ta arrestojë edhe personin që dyshohet se sulmoi alpinisten Nikçi.

Lexo edhe:
Arrestohet personi që sulmoi alpinisten Mrika Nikçi

Lajmin për Shqip.com, e ka konfirmuar Driton Rugova, zëdhënës në Policinë e Kosovës për rajonin e Pejës.

“Më datën 27 rreth orës 19:40 policia është informuar për një rast që ka ndodhur në rrugën “Wesley Clark” në Pejë. Ka ndodhë rasti i ngacmimit seksual. Policia ka punuar intesivisht për kapjen e autorit, dhe sot është bërë arrestimi i tij. I njëjti me vendim të prokurorit të shtetit është dërguar në mbajtje për 48 orë”, ka thënë Rugova.

E babi i saj që po ashtu është alpinist, Arianit Nikçi lidhur me këtë rast në një prononcim për Shqip.com ka thënë se sulmuesi është person i njohur për qytetin e Pejës.

Lexo edhe:
Flet babai i Mrika Nikçit: Sulmuesi është person i njohur për qytetin e Pejës

Nikçi është femra e parë shqiptare dhe femra më e re në botë që ka ngjitur të gjitha Shtatë majat.

Më 15 gusht 2019, kur ishte shtatëmbëdhjetë vjeç, ajo u bë femra më e re në botë që ka ngjitur të gjitha Shtatë majat, së bashku me babai e saj Arianit Nikçi (alpinist shqiptar).

Ata e arritën këtë qëllim pas projektit të tyre Mrika Seven Summits./Shqip.com