Art Jetese

6 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse ndaloni së ngrëni mish të kuq

Mish i kuq

Nëse jeni duke kërkuar të shpëtoni kafshët ose të mbroni mjedisin ose të ndryshoni dietën tuaj, ja se si mund të prisni që trupi juaj të ndryshojë kur nxirrni mishin e kuq nga menyja.

Mund të humbni disa kilogramë

Mishi i kuq është i dendur me kalori. Hiqeni atë nga dieta juaj e përditshme dhe mund të shihni një numër më të ulët në peshore. “Shumica e porcioneve të mishit janë më shumë se kërkesa aktuale e proteinave,” thotë Sally Warren, PhD, naturopate tradicionale në Metro Integrative Pharmacy. “Një porcion me mish viçi mund të jetë rreth 170 kalori. Por një pjesë e fasuleve mund të jetë rreth 100 kalori dhe tofu rreth 70 kalori, raporton The Healthy.

Do të keni më pak acid

Trupat e shëndetshëm kanë nevojë për një ekuilibër të mirë të pH. Por shumica e dietës moderne komode sot përbëhet nga ushqime që formojnë acide, duke përfshirë mishin e kuq. “Mishi i kuq prodhon një ngarkesë të lartë acidike që trupi ta përthithë dhe neutralizojë”, shpjegon Ëarren. “Plus, aciditeti i lartë në trup krijon mjedisin perfekt për sëmundjet.

Mund të ndiheni më pak të fryrë

Trupi e tret mishin e kuq më ngadalë sesa ushqimet e tjera, kjo është arsyeja pse mund të ndjeni kapsllëk, dhimbje barku dhe rritje të gazit pas një darke me biftek.

Ndërsa mund të përjetoni disa dispepsi menjëherë pasi të keni hequr mishin e kuq, kjo është kryesisht rezultat i ngrënies së ushqimeve më të shëndetshme dhe të pasura me fibra.

Lëkura juaj mund të përmirësohet

Lëkura e pastër fillon nga brenda. Ngarkoni me fruta dhe perime, të cilat gjithashtu ndodhin të jenë të ngarkuara me vitamina si A, C dhe E që dihet se luftojnë radikalet e lira që shkaktojnë njolla.

Ju mund të ulni rrezikun për kancere të caktuara

Ndaloni mishin e viçit dhe mund të shmangni kancerin e zorrës së trashë ose të zorrëve, veçanërisht nëse ato janë në familjen tuaj. “Dietat e pasura me yndyra të ngopura janë shoqëruar me rritjen e inflamacionit brenda trupit dhe inflamacioni kronik është lidhur me zhvillimin e kancerit”, thotë Ëarren.

Mund të keni më shumë energji

“Ne kemi nevojë për një zemër të shëndetshme, një sistem të shëndetshëm tretës dhe një mendje dhe trup të shëndetshëm për energji të mirë,” shpjegon Warren. Ndërrimi i mishit të kuq me ushqime më të shëndetshme, si fasulet, yndyrat me bazë bimore, drithërat, frutat dhe perimet, mund të rezultojë në nivele më të larta energjie./SHQIP.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.58
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.75
Sot : 24/09/2022