Art Jetese

Zbulohet mënyra për të ulur rrezikun e alergjisë ndaj kikirikëve

Prindërit duhet t’i prezantojnë fëmijët e tyre me produktet e kikirikut që nga mosha katër muajshe për të parandaluar zhvillimin e alergjive, thonë ekspertët.

Numri i njerëzve që vuajnë nga reaksione alergjike ndaj kikirikëve është rritur trefish në dekadat e fundit dhe në raste të rënda pasojat mund të jenë vdekjeprurëse, raporton DailyMail.

Por studiuesit në Mbretërinë e Bashkuar kanë zbuluar një ‘dritare mundësish’, midis moshës katër dhe gjashtë muajsh, që sipas tyre është koha më e mirë për t’i njohur foshnjat me kikirikët.
Dhe duke bërë kështu mund të zvogëlojë incidencën e alergjive ndaj kikirikut deri në 77 për qind.

Studimi përfshiu 640 foshnja të konsideruara në rrezik të lartë të zhvillimit të alergjisë ndaj kikirikut dhe ekzaminoi futjen e hershme të produkteve të kikirikut.

Foshnjat me një rrezik më të lartë të zhvillimit të një alergjie – për shembull nëse ata tashmë kanë ekzemë – duhet të fillojnë më afër katër muajsh, shtuan ata.

Studiuesit shpjeguan se një alergji ndaj kikirikut ndodh kur trupi e gabon kikirikun si diçka të rrezikshme dhe reagon ndaj tij.

“Reagimi mund të përfshijë të gjithë trupin – buzët tuaja mund të fryhen, mund të keni një skuqje të kruajtjes dhe mund të filloni të keni probleme me frymëmarrjen”.

Sistemi imunitar i foshnjës duhet të mësojë se si të dallojë ushqimin dhe insektet e rrezikshme që duhet të mbahen jashtë trupit.

Dietologia pediatrike Mary Feeney, tha se gjetjet e tyre tregojnë se dhënia e foshnjave një lugë çaji të mbushur me gjalpë kikiriku tri herë në javë është sasia e rekomanduar për të reduktuar shanset që ata të bëhen alergjikë ndaj tij.

Ajo paralajmëroi se foshnjave ose fëmijëve të moshës parashkollore nuk duhet t’u jepen kurrë arra të plota ose të copëtuara, pasi ato mbartin rrezikun e mbytjes. “Ekziston një dritare e ngushtë mundësie për të parandaluar zhvillimin e një alergjie.

“Futja e produkteve të kikirikut në moshën katër deri në gjashtë muaj mund të zvogëlojë ndjeshëm numrin e fëmijëve që zhvillojnë alergji ndaj kikirikut.”

/Shqip.com