Lajme Botë

Vritet lideri i grupit terrorist nga SHBA-ja në Afganistan

Shtetet e Bashkuara kanë vrarë liderin e al-Qaeda, Ayman al-Zawahiri, në një sulm me dron në Afganistan.

Siç raporton BBC, këtë e ka konfirmuar presidenti Joe Biden.

Ai u vra në një operacion kundër terrorizmit të kryer nga CIA në kryeqytetin afgan, Kabul të dielën.

Ai dhe Osama Bin Laden komplotuan së bashku sulmet e 11 shtatorit dhe ai ishte një nga “terroristët më të kërkuar” të Amerikës.

Biden tha se Zawahiri kishte “gdhendur një gjurmë vrasjesh dhe dhune kundër qytetarëve amerikanë”.

“Që kur Shtetet e Bashkuara i dhanë drejtësi Bin Ladenit 11 vjet më parë, Zawahiri ka qenë një udhëheqës i Al Qaedas”, tha Biden.

“Duke u fshehur, ai koordinoi degët e al Qaedas dhe në mbarë botën, duke përfshirë përcaktimin e prioriteteve për ofrimin e udhëzimeve operacionale dhe thirrjen për sulme dhe frymëzime kundër objektivave të SHBA. Tani drejtësia është vendosur dhe ky lider terrorist nuk është më,” shtoi ai.

Zawahiri mori drejtimin e Al-Qaedas pas vdekjes së Bin Ladenit në vitin 2011.

Zyrtarët thanë se Zawahiri ishte në ballkonin e një shtëpie të sigurt kur droni qëlloi dy raketa drejt tij.

Anëtarët e tjerë të familjes ishin të pranishëm, por ata ishin të padëmtuar dhe vetëm Zawahiri u vra në sulm, shtuan ata.

Biden tha se kishte dhënë miratimin përfundimtar për “goditjen e saktë” ndaj 71-vjeçarit egjiptian pas disa muajsh planifikimi.

Joe Biden

Vrasja e tij do të mbyllë familjet e rreth 3,000 viktimave të sulmeve të vitit 2001, shtoi Biden.

“Pavarësisht se sa kohë duhet, pavarësisht se ku fshiheni, nëse jeni një kërcënim për popullin tonë, Shtetet e Bashkuara do t’ju gjejnë dhe do t’ju nxjerrin jashtë,” tha Biden, duke shtuar se “ne nuk do të lëkundem kurrë të mbrojmë kombin tonë. dhe njerëzit e saj”.

Biden tha se Zawahiri kishte organizuar gjithashtu akte të tjera dhune, duke përfshirë bombardimin vetëvrasës të destrojerit detar USS Cole në Aden në tetor 2000, i cili vrau 17 marinarë amerikanë dhe sulmet e vitit 1998 ndaj ambasadave amerikane në Kenia dhe Tanzani, në të cilat 223 persona vdiq.

Ai këmbënguli se Afganistani nuk do të bëhet më kurrë një strehë e sigurt për terroristët.

Një zëdhënës i talebanëve e përshkroi operacionin amerikan si një shkelje të qartë të parimeve ndërkombëtare – por nuk e përmendi Zawahirin.

“Veprime të tilla janë një përsëritje e përvojave të dështuara të 20 viteve të fundit dhe janë kundër interesave të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Afganistanit dhe rajonit”, shtoi zëdhënësi.

Megjithatë, zyrtarët amerikanë pohuan se operacioni kishte një bazë ligjore.

Vrasja e Zawahirit vjen gati një vit pasi trupat amerikane përfunduan tërheqjen e tyre nga Afganistani me urdhër të Biden, duke i dhënë fund një pranie ushtarake 20-vjeçare atje.

Korrespondenti i BBC-së në Afganistan, Secunder Kermani, vizitoi vendin e dyshuar të sulmit në Kabul.

Sipas një marrëveshjeje paqeje të vitit 2020 me SHBA-në, talebanët ranë dakord të mos lejojnë al-Qaedas ose ndonjë grup tjetër ekstremist të veprojë në zonat nën kontrollin e tyre.

Megjithatë, talebanët dhe al-Qaeda janë aleatë prej kohësh dhe zyrtarët amerikanë thanë se talebanët ishin në dijeni të pranisë së Zawahirit në Kabul.

Në informimet e mëparshme, oficerët e inteligjencës amerikane thanë se bashkëpunëtorët e talebanëve kishin vizituar shtëpinë e sigurt pas sulmit në një përpjekje për të mbuluar provat e pranisë së tij atje.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha se duke pritur dhe strehuar Zawahirin në Kabul, talebanët kishin “shkelur rëndë” marrëveshjen e paqes.

Ayman al-Zawahiri ishte truri ideologjik i Al-Qaedas.

Një mjek egjiptian i cili u burgos në vitet 1980 për përfshirje në islamin militant, ai u largua nga vendi pas lirimit të tij dhe u përfshi në lëvizje të dhunshme xhihadiste ndërkombëtare.

Përfundimisht ai u vendos në Afganistan dhe bashkoi forcat me një saudit të pasur, Osama Bin Laden. Së bashku ata i shpallën luftë SHBA-së dhe organizuan sulmet e 11 shtatorit 2001.

U desh një dekadë që Bin Laden të gjurmohej dhe të vritej nga SHBA. Pas kësaj, Zawahiri mori drejtimin e Al-Qaedas, por ai u bë një figurë e largët dhe margjinale, duke lëshuar vetëm mesazhe herë pas here.

Shtetet e Bashkuara do ta shpallin vdekjen e tij si një fitore, veçanërisht pas tërheqjes kaotike nga Afganistani vitin e kaluar, por Zawahiri pati një ndikim relativisht të vogël pasi grupet dhe lëvizjet e reja si Shteti Islamik janë bërë gjithnjë e më me ndikim. Një lider i ri i Al-Qaedas pa dyshim do të shfaqet, por ai ka të ngjarë të ketë edhe më pak ndikim se paraardhësi i tij.

Sulmi me dron është ndërhyrja e parë e njohur e SHBA-së brenda Afganistanit që nga tërheqja ushtarake gushtin e kaluar dhe, pavarësisht tërheqjes, “lufta kundër terrorit” prej dekadash vazhdon, vëren korrespondenti i BBC-së për Amerikën e Veriut, John Sudëorth.

Ditë para tërheqjes, një sulm i llogaritur gabim me dron amerikan vrau 10 njerëz të pafajshëm në Kabul, duke përfshirë një punonjës të ndihmës dhe shtatë fëmijë. SHBA tha se kishte qenë një “gabim tragjik” dhe kishte synuar të shënjestronte një degë lokale të grupit të Shtetit Islamik./Shqip.com