Sport Ndërkombëtar

United fiton me përmbysje, Sociedad me lehtësi mposht Sherifin

UEFA Europa League rikthehet pas pushimit ndërkombëtar me disa ndeshje interesante në të gjithë Evropën.

Manchester United ka arritur që me përmbysje të rezultatit të fitojë 3:2.

Një lëvizje e shpejtë që përfshin Antony dhe Cristiano Ronaldo kulmoi me Bruno Fernandes që goditi traversën në shansin më të mirë të lojës për United në pjesën e parë.

Në mënyrë të pabesueshme, kundër rrjedhës së lojës, Omonia kaloi në avantazh në minutën e 34-të.

Tyrell Malacia u kap në posedim lart në fushë dhe Karim Ansarifard dërgoi topin lart në çatinë e rrjetës.

Zëvendësuesi i pjesës së dytë, Marcus Rashford, barazoi rezultatin, me një goditje në këndin e poshtëm.

Anthony Martial, sapo u fut në lojë nga Ten Hag, me një përpjekje të fuqishme në këndin e poshtëm ia dha epërsinë United.

Rashford shënoi për 3:1, derisa vendasit e ngushtuan edhe një herë shifrat me anë të Nikolas Panayiotou për rezultatin përfundimtar 3:2.

Fitore shënoi edhe Real Sociedad me rezultat bindës 2:0 përballë Sherifit.

Real Sociedad kaloi në epërsi 10 minuta pas pushimit me David Silvan.

Ish-mesfushori i Man City fuqishm gjeti këndin e sipërm nga brenda zonës së penalltisë.

Çështjet shkuan nga keq e më keq për Sherifin pasi Moussa Kaybou iu dha kartoni i kuq për një kundërvajtje të dytë të ndëshkueshme dhe, nga gjuajtja e lirë që rezultoi, mysafirët dyfishuan epërsinë e tyre.

Brais Méndez gjuajti goditjen e lirë në një zonë të rrezikshme në shtyllën e përparme dhe kapiteni Aritz Elustondo u ngrit më lart për të marrë maksimumin e prekjeve për ta kthyer topin në rrjetë.

Tani Grupin E, e kryeson skuadra spanjolle me nëntë pikë, United është i dyti me gjashtë pikë, Sherifi ka tri dhe Omonia është ende në kërkim të pikëve të para.

/Shqip.com