Kulturë Kino

Ukraina përzgjedh filmin për edicionin e 95-të të “Oscars”

Ukraina pavarësisht luftës në të cilën po ndodhet, artin është munduar ta shfaq në shumë forma.

Së fundmi, Ukraina ka përzgjedhur filmin ‘Klondike’ të Maryna Er Gorbach në garën për nominimin për filmin më të mirë ndërkombëtar në edicionin e 95-të të Oscars, raporton Variety.

“Klondike” portretizon realitetet brutale të luftës që po shpaloset në rajonin e Donbasit të Ukrainës përmes objektivit të një pronareje ferme, jeta dhe shtëpia e të ciles kanë filluar të zbërthehen.

Filmi, i cili fitoi nderimin e Er Gorbach për regjisorin më të mirë pas premierës botërore në konkursin Ëorld Cinema Dramatic në Sundance, ka grumbulluar një mori çmimesh, duke përfshirë regjinë më të mirë në Sarajevë dhe filmin më të mirë ndërkombëtar në Festivalin e 18-të Ndërkombëtar të Filmit në Santiago (Sanfic) të Kilit. .

“Klondike” fillon më 17 korrik 2014, ditën kur një fluturim pasagjerësh i Malaysia Airlines u rrëzua mbi Donbass, duke vrarë afro 300 njerëz. Kjo tragjedi, megjithatë, është vendosur kundër një drame më të madhe pasi fshati që Irka dhe i shoqi i saj, Tolik (Sergey Shadrin), është i rrethuar nga forcat e armatosura separatiste.

“Trazirat personale dhe politike përballen me një kamerë të qetë në ‘Klondike’, një vizion i luftës së vazhdueshme në luftën e Donbasit që nuk sjell kompromis. në përshkrimin e ndikimit të rëndë të konfliktit mbi civilët e rajonit – në veçanti, gratë e pafajshme të cilave u kushtohet filmi.”

Ukrainës, Lodge vuri në dukje se filmi ka “aktualitet rrëqethës në favor të tij, edhe nëse tensionet që tregon janë shumë të gjata”.

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022