Lajme

U dënua me 3 vjet e 8 muaj burgim, reagon Pal Lekaj: Jam i pafajshëm

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj
Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj

Pal Lekaj ka reaguar për herë të parë pas dënimit të sotëm nga gjykata. Ish-ministri u dënua me 3 vjet e tetë muaj burgim për rastin e “53 milionëshit”.

Lekaj, në një deklaratë për Express, thotë se ky vendim i gjykatës ishte i padrejtë dhe i pabazuar. Ndërkaq, për “kundërshtarët politikë” pati një porosi.

Lexo edhe:
Ish-ministri i infrastrukturës dënohet me mbi 3 vjet

“Në historinë e gjykimeve në Kosovë, ka pasur mijëra raste të gjykimeve të padrejta e të pabazuara, siç ishte edhe vendimi i sotëm i Gjykatës Themelore ndaj meje. E njoftoj opinionin e gjerë publik se asnjëherë nuk i kam tejkaluar kompetencat e mia e nuk e kam keqpërdorur pozitën e ministrit, kjo as në rastin e Autostradës “Arbën Xhaferi”! Natyrisht, unë do ta ankimoj vendimin në Apel dhe jam i bindur se vendimi i sotëm do të shpallet NUL. Kundërshtarëve te mi politikë u them të mos gëzohen para kohe, sepse e drejta që do të dalë në shesh shumë shpejt do t’i zhgënjejë. I bindur në pafaësinë time dhe në drejtësi”, ka thënë Pal Lekaj.

/Shqip.com