Kulturë Kino

Top Gun: Maverick arrin moment historik, kalon shifrën e 900 milionë dollarëve

Top Gun: Maverick është bërë filmi i tretë hollivudian i epokës së pandemisë që kapërcen shifrën e 900 milionë dollarëve në arkat botërore në momentin historik më të fundit për filmin Paramount dhe Skydance.

Filmi i regjisorit Joseph Kosinski e arriti të hënën një total prej 474.8 milionë dollarësh dhe 427.1 milionë dollarë jashtë shtetit, për një çmim global prej 901.9 milionë dollarësh.

Marvel dhe Disney’s Doctor Strange in the Multiverse of Madness ka fituar rreth 950 milionë dollarë globalisht, ndërsa Spider-Man: No Way Home i Sony dhe Disney ka rreth 1.9 miliardë dollarë në mbarë botën.

Javën e kaluar, Top Gun: Maverick kaloi Mission: Impossible – Fallout të 2018 -ës , i cili fitoi 791 milionë dollarë globalisht, për t’u bërë fituesi më i madh i të gjitha kohërave të Cruise në arkat botërore, i pa përshtatur për inflacionin.

Top Gun: Maverick është gjithashtu filmi më i madh live-action i Paramount në 15 tregje, duke përfshirë Britaninë e Madhe, Australinë, Francën dhe Brazilin, si dhe filmi origjinal i studios me fitimet më të larta në arkat e brendshme pas Titanic .