Lajme

Sveçla për sanksionimin e grupeve kriminale: U legjitimua lufta kundër krimit të organizuar

Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla.

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, u shpreh se me vendimin për sanksionimin e grupeve kriminale në veri nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, u legjitimua lufta kundër grupeve kriminale të krimit të organizuar.

Përmes një postimi në Facebook, Sveçla tha se mirëpret sanksionin e SHBA-së ndaj grupit kriminal me fushëveprim në Serbi dhe Kosovë duke “ritheksuar se mbesim të pakompromis në luftimin e krimit, kontrabandës e korrupsionit që cenojnë rendin dhe sigurinë.

Lexo edhe:
Kurti: Shumë i mirëseardhur vendimi i SHBA-së për sanksionimin e grupeve kriminale në veri

“Nga aksioni i fundit i Policisë së Kosovës në 4 rajone të Kosovës me qëllim të goditjes së kontrabandës, në veri të Kosovës kishte rezistencë ndaj këtij aksioni me ç’rast mbetën të lënduar disa zyrtar policor e dëme të mëdha materiale.

Sot u legjitimua lufta jonë ndaj grupeve kriminale e krimit të organizuar, specifikisht në veri, ku struktura të caktuara kanë rezistuar saherë kanë qenë cak i shkatërrimit”, shkroi ndër tjerash Sveçla.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë ndërmarrë sanksione ndaj grupit të Zvonko Veselinoviq – njërit nga bosët e krimit të organizuar në veri të Kosovës.

Këto sanksione u ndërmorën pasi Departamenti Amerikan i Thesarit për Kontrollin e Pasurive të Huaja ka targetuar 16 individë dhe 24 subjekte në disa shtete të Evropës, ndër të cilët bëri pjesë edhe Veselinoviq.

Lexo edhe:
Kush janë Zvonko Veselinoviq dhe Milan Radoiçiq që SHBA u vendosi sanksione

Sipas njoftimit të zyrës për media të këtij departamenti, grupi i Veselinoviqit është përgjegjës për trafikimin e mallrave, parave, narkotikëve dhe armëve midis Kosovës dhe Serbisë.

Lista e grupit të organizuar kriminal të Zvonko Veselinoviqit përfshinë edhe Rosiq, Andrija Zhelko Bojiq, Srgjan Milivoje Vuloviq, Milan Mihajloviq, Milan Radisavljeviq, Radovan Radiq, Sinisa Nedeljkoviq, Radule Steviq./SHQIP.com