Teknologji

Samsung Galaxy S24 Ultra ka zbuluar ekranin 144Hz

Kredi i imazhit: Technizo Concept
Kredi i imazhit: Technizo Concept

Ndërsa Samsung Galaxy S23 mund të jetë ende i freskët në mendjet tona, kjo nuk i ndalon thashethemet për Galaxy S24 të shfaqen, me të fundit që parashikojnë një mori përmirësimesh teknologjike.

Vjen me mirësjellje të faqes së lajmërimit SamLover (hapet në skedën e re) (përmes SamMobile) hapet në skedën e re, Galaxy S24 Ultra thuhet se do të vijë me një ekran 144Hz, një çip Snapdragon 8 Gen 3, përmirësime në kamerën kryesore 200 megapikselë dhe lidhje satelitore, ndër veçori të tjera.

Nuk ka asnjë mënyrë për të verifikuar këtë informacion, i cili duket se vjen nga një burim i brendshëm. Por këto përmirësime duket se janë logjike që do të bazoheshin në fuqinë e Galaxy S23 Ultra, i cili qëndron në krye të listës së telefonave tanë më të mirë.

Le të shohim së pari përmirësimin e ekranit të mbrojtur. Shumë nga telefonat më të mirë Android vijnë me shpejtësi të rifreskimit 120 Hz për ekranet e tyre, gjë që siguron një përvojë të qetë lëvizjeje dhe navigimi; dikush mund të argumentojë se nuk ka shumë nevojë për të shkuar përtej 120Hz.

Por disa nga telefonat më të mirë të lojërave e shtyjnë shkallën e rifreskimit më të lartë dhe 144 Hz është në përputhje me shpejtësinë e rifreskimit të ekraneve që do të gjeni në disa nga laptopët më të mirë të lojërave.

Kështu që, shkalla e rifreskimit e rekomanduar e Galaxy S23 Ultra mund t’u drejtohet lojtarëve të smartfonëve që duan një përvojë edhe më të qetë kur luajnë lojëra me ritme të shpejta si Call of Duty Mobile.

/Shqip.com