Sport Ndërkombëtar

Ronaldo shkëlqen kundër Zvicrës, Spanja ndalet nga Republika Çeke

Portugalia mposhti në mënyrë të pamëshirshme Zvicrën në shtëpi, për të nisur me stil fushatën e saj në Ligën e Kombeve.

Lojën më mirë e nisën “Helvetikët”, por ishin të pa fat, pasi gola e Seferovic u anulua për lojë me dorë.

William Carvalho i kaloi ata në epërsi pas 15 minutash, kur reagoi më shpejt nga katër metra për ta kthyer topin në shtëpi, pasi një goditje dënimi e Cristiano Ronaldos.

Por, lojtari i Manchester United nuk do të mohohej për shumë kohë dhe ai dyfishoi epërsinë e skuadrës së tij pas punës këmbëngulëse nga shoku i klubit Bruno Fernandes për të fituar topin përsëri lart, duke lejuar që topi të pasohej për Ronaldon që të përplasej në shtëpi.

Vetëm katër minuta më vonë Ronado goditi përsëri, për rezultatin e pjesës së parë.

Ronaldo ishte afër Hatt-Trick, por gola e tret u anula për pozicion jashtë loje.

Derisa, për rezultatin përfundimtar u përkujdes Jao Cancelo që vulosi rezultatin 4:0.

Nga ana tjetër, një gol i minutës së fundit nga Inigo Martínez e shpëtoi Spanjën nga humbja në ndeshjen e parë të Ligës së Kombeve kundër Republikës Çeke.

Skuadra vendase kaloi në një epërsi të befasishme me vetëm katër minuta pas fillimit, kur Jakub Pesek shënoi lehtësisht nga një distancë e afërt, pasi treshja sulmuese e skuadrës së tij mundi lehtësisht kurthin e Spanjës për pozicion.

Por, Spanja barazoi disa momente para pjesës së parë përmes Gavit.

Me atë gol, ai u bë golashënuesi më i ri konkurrues në historinë e La Roja, duke mposhtur rekordin e mbajtur më parë nga shoku i klubit Ansu Fati me vetëm një javë.

Megjithatë, Republika Çeke rifitoi epërsinë në minutën e 66-të kur Jan Kuchta shënoi me një goditje të lezetshme, por përsëri përfitoi nga një linjë e lartë mbrojtëse spanjolle e vendosur keq, e ndihmuar pjesërisht nga përpjekja e gabuar e Eric García-s për të ndërprerë.

Por njerëzit e Luis Enrique shpëtuan me një pikë në kohën e lëndimit kur dërgimi i Marco Asensio u drejtua nga Martínez për një pjesë të plaçkës./Shqip.com