Sport Ndërkombëtar

Ronaldo kërkon të luajë edhe në Euro 2024

Cristiano Ronaldo ka shuar të gjitha thashethemet për pension pas Kupës së Botës në Katar më vonë këtë vit.

Kapiteni i Portugalisë thotë se dëshiron të garojë në Euro 2024, i cili do të zhvillohet kur të jetë 39-vjeç.

Ronaldo këmbëngul se “rruga nuk ka përfunduar ende” për të kur ai po fliste në një gala të organizuar nga Federata Portugeze e Futbollit të martën.

Cristiano Ronaldo

Ylli i Manchester United ishte i pranishëm për të marrë një çmim për t’u bërë golashënuesi më i mirë ndërkombëtar për meshkuj me 109 gola.

“Jam krenar që marr një çmim të kësaj përmasash,” tha Ronaldo, cituar nga ESPN . “Nuk e kam menduar kurrë se një ditë do ta arrij. Falenderoj të gjithë ata që ishin të rëndësishëm në karrierën time. Ka qenë një rrugë e gjatë, por dua të them se rruga ime nuk ka përfunduar ende. [Do të duhet] të marrësh pak më shumë ngarkesë nga Cris [Ronaldo].”

Ronaldo bëri debutimin e tij në Portugali në vitin 2003 – para se të bëhej lojtar i United – dhe ai ka shënuar 117 gola të pabesueshëm në 189 ndeshje ndërkombëtare, duke mposhtur një rekord të mbajtur më parë nga ish-sulmuesi iranian Ali Daei.

Pesë herë fituesi i Topit të Artë ka qenë i suksesshëm edhe në skenën ndërkombëtare. Ai udhëhoqi Portugalinë drejt lavdisë së Euro 2016 dhe fitoi Ligën e Kombeve në 2019.

Tani ai do të synojë të shtojë Kupën e Botës në listën e ndereve të karrierës së tij.

“Shpresoj të jem pjesë e Federatës edhe për disa vite” , shtoi ai. “Ndihem ende i motivuar; ambicia ime është e lartë. Jam në një ekip me të rinj. Unë dua të jem pjesë e këtij Botërori dhe Europianit gjithashtu; Unë do ta supozoj atë menjëherë.”

Manchester United ka tre lojtarë në skuadrën aktuale të Portugalisë  duke përfshirë Ronaldon, Bruno Fernandes dhe Diogo Dalot.

Gjatë javës së ardhshme, ata do të përballen me Republikën Çeke dhe Spanjën përpara se të marrin pjesë në Kupën e Botës të Katarit më vonë këtë vit. Qëndroni të sintonizuar për më shumë përditësime./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.58
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.75
Sot : 24/09/2022