Sport Ndërkombëtar

Reagon “Al Kaida”, apelon myslimanë që mos ta shikojnë Kupën e Botës

Organizata terroriste “Al Kaida” u ka bërë thirrje myslimanëve në mbarë botën që t’i kthejnë shpinën Kupës së Botës.

Në një deklaratë të lëshuar apelohet që mos të përcjellët ky event.

“Ne paralajmërojmë vëllezërit tanë myslimanë që të mos e ndjekin apo të marrë pjesë në këtë ngjarje”, shkruhet në deklaratë, raportojnë mediat ndërkombëtare, shkruan Shqip.com.

“Al Kaida” kritikojnë Katarin për organizimin e ngjarjes duke vlerësuar se kanë ardhur njerëz të pamoralshëm, homoseksualëve, mbjellësve të korrupsionit dhe ateizmit në Gadishullin Arabik.

Ndryshe, organizatorët e Kupës së Botës, ndërkohë, janë përgjigjur ndaj kritikave për shkeljen e të drejtave të LGBT nga Katari dhe kufizimeve sociale të vendit, duke kujtuar se kushdo, pavarësisht nga gjendja e tij seksuale, raca apo feja, është i mirëpritur në vend.

/Shqip.com