Kulturë Kino

Publikohen nominimet e “Oscars 2023”

Ceremonia e 95-të e Çmimeve të Akademisë do të mbahet më 12 mars.

Ndërkaq, tashmë është publikuar lista e të nominuarve.

Duke filluar prej këngës më të mirë origjinale, aktori dhe filmi më i mirë, çmimet e Oscars do të ndahen në teatrin Dolby në Ovation Hollywood

Në kategorinë e këngës më të mirë origjinale, janë nominuar dy yje të mëdhenj të pop -it: Lady Gaga për “Hold My Hand” (Top Gun: Maverick) dhe Rihanna për “Lift Me Up (Black Panther: Wakanda Forever).

Më poshtë janë nominimet për çmimet kryesore:

Filmi më i mirë

“All Quiet on the Western Front”

“Avatar: The Way of Water”

“The Banshees of Inisherin”

“Elvis”

“Everything Everywhere All at Once”

“The Fabelmans”

“Tár”

“Top Gun: Maverick”

“Triangle of Sadness”

“Women Talking”

Aktorja më e mirë

Cate Blanchett, “Tár”

Ana de Armas, “Blonde”

Andrea Riseborough, “To Leslie”

Michelle Williams, “The Fabelmans”

Michelle Yeoh, “Everything Everywhere All at Once”

Aktori më i mirë

Austin Butler, “Elvis”

Colin Farrell, “The Banshees of Inisherin”

Brendan Fraser, “The Whale”

Paul Mescal, “Aftersun”

Bill Nighy, “Living”

Regjisori më i mirë

Martin McDonagh, “The Banshees of Inisherin”

Daniel Kwan and Daniel Scheinert, “Everything Everywhere All at Once”

Steven Spielberg, “The Fabelmans”

Todd Field, “Tár”

Ruben Östlund, “Triangle of Sadness”

/Shqip.com