Sport Ndërkombëtar

Porsche anulon bashkëpunimin me Red Bull për Formula 1

Porsche ka vendosur ta anuloj bashkëpunimin me Red Bull për tu bërë partner në vitin 2026.

Kompania Gjermane e makinave kishte planifikuar të hynte në garat e Formula 1, si partner i Red Bullit, por bisedimet kanë ngecur.

Në një deklaratë nga Porsche u tha se ata kërkonin një partner me baza të barabarta, shkruan BBC.

Porsche kishte dashur të fitonte një aksion në Red Bull dhe të kishte ndikim në operacionet e ekipit, ndërsa Red Bull dëshironte të ruante pavarësinë. Të dy pozicionet nuk mund të pajtoheshin.

Megjithatë, Porsche tha se ishte ende e interesuar të hynte në F1 si rezultat i rregulloreve të reja të motorit që do të hyjnë në fuqi në vitin 2026.

Këto rrisin përqindjen e fuqisë së ofruar nga pjesa hibride e motorëve dhe prezantojnë karburante sintetike plotësisht të qëndrueshme.

Porsche po shtyn karburantet sintetike, të cilat djegin vetëm karbonin e nxjerrë nga atmosfera në prodhimin e tyre, si një nga zgjidhjet për krizën klimatike në të gjithë industrinë e automobilave.

Audi, një markë motër e Porsche në Grupin Volkswagen, njoftoi muajin e kaluar se do të hynte në F1 në 2026.

Deri tani ka thënë vetëm se do të jetë një prodhues i njësive të energjisë, por pritet të marrë përsipër ekipin e Sauber dhe të bëhet një hyrje.

Drejtori i ekipit të Red Bull, Christian Horner, tha në Çmimin e Madh të Belgjikës muajin e kaluar se kompania nuk ishte e përgatitur të heqë dorë nga kontrolli i operacioneve të saj në F1.

Red Bull aktualisht përdor një motor Honda me mbështetje teknike nga prodhuesi japonez, i cili zyrtarisht u tërhoq nga F1 në fund të 2021.

Ekipi po ngre departamentin e vet të motorit i cili po projekton dhe ndërton një njësi energjie për rregullat e reja./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022