Art Jetese

Pesë mënyra natyrale për të rritur kolagjenin në lëkurë

Të gjithë duam të dukemi të rinj përgjithmonë.

Edhe pse ky nuk është një mendim praktik, të paktën mund të punojmë drejt ngadalësimit të procesit të plakjes.

Për të arritur lëkurën e shëndetshme dhe me shkëlqim, aplikojmë çdo produkt dhe serum të mundshëm të disponueshëm në treg.

Por, harrojmë se eliksirët më të fuqishëm lindin nga thjeshtësia e natyrës dhe këtu po flasim për ushqimet e shëndetshme.

Sipas ekspertëve të shëndetit, bota e gastronomisë ju ofron një sërë ushqimesh dhe pijesh që mund t’ju ndihmojnë të detoksifikoheni, të ngadalësoni shenjat e plakjes dhe gjithashtu të nxisni prodhimin e kolagjenit në lëkurë.

Çfarë është Kolagjeni? Çfarë bën kolagjeni për lëkurën?

Kolagjeni është një proteinë e madhe, e përdorur për të krijuar indin lidhës, i cili nga ana tjetër mban të gjitha indet e tjera të bashkuara. Kolagjeni është i pranishëm në kocka, nyje, gjak, muskuj dhe kërc. Konsiderohet si proteina më e rëndësishme për lëkurën me pamje të shëndetshme pasi i jep asaj elasticitet dhe forcë.

Me humbjen e kolagjenit për shkak të plakjes dhe arsyeve të tjera, mund të përjetoni një elasticitet të ulët në lëkurë dhe inde të tjera lidhëse, dhe kjo gjithashtu çon në linja, rrudha, etj.

Mëposhtë keni 5 mënyra për të rritur prodhimin e kolagjenit në mënyrë natyrale.

1. Hidratoni veten

Hidratoni lëkurën tuaj me shumë ujë dhe ushqime me bazë uji. Shtimi i mjaftueshëm i ujit në qelizat e lëkurës suaj, ju ndihmon të qëndroni të ushqyer dhe shton lagështinë në lëkurën tuaj. Kjo më tej ofron hapësirë ​​për prodhimin e kolagjenit në lëkurë.

2. Përdorni antioksidantë

Antioksidantët ndihmojnë në detoksifikimin e lëkurës tuaj, duke rritur më tej oksigjenin dhe rrjedhjen e qelizave të gjakut. Ajo është gjithashtu e njohur për mbrojtjen e lëkurës tuaj kundër dëmtimit UV dhe shkakton formimin e proteinave të kolagjenit në lëkurë.

3. Vitamina C

Vitamina C luan një rol jetik në prodhimin e kolagjenit në lëkurë. Sipas një studimi të botuar në Gazetën Ortopedike të Mjekësisë Sportive, vitamina C ka potencialin të reduktojë parametrat e stresit oksidativ dhe të ndihmojë lëkurën tuaj të marrë frymë. Prandaj, ekspertët sugjerojnë përfshirjen e frutave dhe perimeve të pasura me vitaminë C në dietën tuaj të përditshme për lëkurë të shëndetshme dhe me shkëlqim.

4. Kufizoni konsumimin e alkoolit

Alkooli dehidraton trupin dhe lëkurën tuaj. Gjithashtu zgjeron enët e gjakut, duke bërë që lëkura juaj të duket e kuqe ose me njolla. Kufizimi i konsumit të alkoolit ndihmon lëkurën tuaj të marrë frymë dhe të qëndrojë e shëndetshme për një kohë të gjatë.

5. Hani fruta dhe perime të stinës

Frutat dhe perimet përmbajnë antioksidantë të fuqishëm që ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës nga dëmtimi qelizor i shkaktuar nga radikalet e lira. Ti kesh ato në sezon, ju forcon me lëndë ushqyese të shtuara që ju ndihmojnë të përballoni pa probleme motin dhe efektet e tij.

/Shqip.com