Sport Ndërkombëtar

Nicola Spirig po i jep fund karrierës

Nicola Spirig

Ndërsa ajo i afrohet përfundimit të një karriere profesionale që përfshin më shumë se 20 vjet, Nicola Spirig e di që t’i japësh lamtumirën triatlonit nuk do të jetë e lehtë dhe as që ajo kurrë nuk do të jetë në gjendje t’i lërë plotësisht pas vetes ditët e saj të stërvitjes.

“Unë gjithmonë do të stërvitem sepse më duhet vetëm të jem aktive për t’u ndjerë mirë,” thotë Spirig për CNN Sport ndërsa nis sezonin e saj të fundit në triatlon. “Nëse nuk lëviz, nuk jam e lumtur; jam me humor, jam e zemëruar, thjesht nuk ndihem mirë.”

Zakonet e vjetra mund të vdesin shumë, por 40-vjeçarja Spirig e di se tani është koha për ndryshim.

Ajo ka tre fëmijë nëntë, pesë dhe tre vjeç dhe mezi pret më shumë kohë familjare dhe një pushim nga programi i saj i stërvitjes gjithëpërfshirës.

Rutina e saj e re, thotë ajo, ka të ngjarë të përfshijë një orë stërvitje çdo mëngjes, në vend të tre seancave ditore të notit, çiklizmit dhe vrapimit me të cilat është mësuar.

“Të jesh atlet profesionist do të thotë gjithashtu që duhet të stërvitem çdo ditë”, thotë Spirig. “Nuk ka fundjavë, nuk ka pushime, unë jam gjithmonë duke u stërvitur … gjithmonë i gatshëm për të ecur fort.”

Nëse fillimi i sezonit të saj të fundit është diçka për të shkuar, atëherë Spirig, një medaliste dy herë olimpike dhe gjashtë herë kampione evropiane, nuk do ta përfundojë karrierën e saj profesionale në triatlon në heshtje.

Në fillim të këtij viti, një aksident i rëndë me biçikletë kërcënoi të prishte sezonin e saj pasi pësoi tre brinjë të thyera, një klavikulë të thyer dhe një mushkëri të shpuar.

Kjo ndodhi disa muaj përpara se Spirig të planifikohej të merrte pjesë në projektin Phoenix Sub8, një sfidë e mbështetur nga ekipi në të cilën dy gra — Spirig dhe triatletja britanike Katrina Matthews — u përpoqën të përfundonin një triatlon në distancë të plotë — not 2.4 milje. Biçikletë 112 milje, vrapim 26,2 milje — në më pak se tetë orë për herë të parë.

Çuditërisht, pavarësisht dëmtimeve të marra në përplasjen me biçikletë, Spirig e përfundoi sfidën në shtatë orë, 34 minuta dhe 19 sekonda më 5 qershor në pistën e garave në Lausitzring të Gjermanisë, tre minuta pas Matthews.

“Aksidenti ndodhi në shkurt… Nuk më lejuan të merrja frymë fort, që do të thotë se nuk mund të stërvitesha siç duhet”, thotë Spirig.

“Isha rreth 12 javë pak nga trajnimi që duhej të kisha bërë, por megjithatë javët e fundit para projektit Sub8 shkuan shumë mirë dhe mund të shihja se si erdhi fitnesi, munda të shihja se si u bëra më i fortë dhe më i shpejtë. them se bëra 100% më të mirën nga situata”.

Ndryshe nga një triathlon i zakonshëm, Spirig u shoqërua nga një ekip prej 10 stimuluesve kardiak për Sub8 Project për të krijuar kushtet për një kohë të shpejtë — veçanërisht në biçikletë.

Sfida, dhe ndërtimi i saj, është pjesë e Shpirtit të Nicola-s — një film i shkurtër i publikuar nga marka zvicerane e veshjeve sportive On në fillim të këtij muaji që ofron njohuri mbi karrierën e gjatë dhe të dekoruar të Spirig në triatlon.

Ylli zviceran e filloi fillimisht këtë sport në moshën 10-vjeçare dhe vazhdoi të konkurronte në më shumë Olimpiada — pesë — se çdo atlet tjetër, duke fituar medaljen e artë në Londër 2012 dhe argjendin në Rio 2016. Kjo ishte në një kohë kur triathlon ishte një lojë relativisht e re sporti në programin olimpik ka bërë debutimin e tij në 2000.

“Unë isha një junior mjaft i mirë dhe po mposhta disa nga atletët zviceranë që shkonin në Lojërat Olimpike në Sidnej (në vitin 2000), kështu që mendova se ndoshta mund të ishte e mundur të shkoja në Lojërat Olimpike herën tjetër,” thotë Spirig.

“Atëherë filloi ëndrra ime personale olimpike. Por të shkoja pesë herë dhe në fakt të bëhesha kampion olimpik dhe të fitoja një medalje tjetër nuk ishte në kokën time kështu.

“Mendova se do të ndaloja shumë më herët. Kam kryer studimet — jam jurist, ndaj mendova se do të kisha një jetë pak a shumë normale si avokat pas Olimpiadës së dytë.”

Por edhe tani Spirig është në fund të karrierës së saj, pasi ka konkurruar në më shumë se 120 evente të Triathlonit Botëror, dashuria e saj për sportin ende digjet aq shumë sa ka bërë ndonjëherë.

“Më e rëndësishmja është pasioni për të — unë ende e dua atë,” thotë ajo.

“Nga njëra anë, më pëlqen të stërvitem, të lëviz, të jem aktiv; thjesht më bën të ndihem mirë. Dhe nga ana tjetër, më pëlqejnë sfidat dhe garat dhe të shoh se ku janë kufijtë e mi dhe sa larg mundem. shko, sa shpejt mund të shkoj”.

Përtej medaljeve dhe përfundimeve në podium — nga të cilat ka pasur shumë — Spirig ka marrë mësime jete nga karriera e saj në triatlon – madje duke u mbështetur në përvojën e saj në gara kur stërvitej për t’u bërë juriste.

“Kisha provimet përfundimtare dhe të gjithë ishin aq të frikësuar dhe kishin ankth”, kujton ajo. “Unë thjesht thashë, mirë, kam pasur presion më parë. Unë e di se si të përballem me presionin sepse e kam atë gjatë gjithë kohës në gara dhe di të punoj për një qëllim — si të jem efikas, si të planifikoj.

“Nuk ishin seanca stërvitore, por seanca studimi. Për mua, në një farë mënyre ishte shumë e lehtë, sepse e kisha mësuar të gjithë këtë në sport dhe mund ta zbatoja vetëm në studimet e mia.”

Sportet, thotë ajo, “të ndihmojnë të përballesh me problemet reale në jetë”. Por ka pasur edhe raste kur jeta e ka ndihmuar Spirigun të përballet me qasjen e saj ndaj sportit.

Kjo përfshin mënyrën se si qëndrimi i saj ndaj stërvitjes ndryshoi pas lindjes së fëmijëve — një kohë kur rikuperimet u bënë inekzistente dhe ndonjëherë arrinin të luante me Lego, bën shaka ajo.

“Pas një seance të keqe, për shembull, përpara se të kisha fëmijë, mendoja për të për ditë të tëra dhe mendoja në mendjen time pse ishte një seancë e keqe dhe çfarë mund të kisha bërë ndryshe,” thotë Spirig.

“Dhe tani thjesht nuk ka kohë. Unë shoh se ka gjëra shumë më të rëndësishme në jetë sa nuk ia vlen të mërzitesh për një seancë të vetme të keqe stërvitore.”

Spirig, bashkëshorti i së cilës, Reto Hug, është një ish-portist zviceran, thotë se do të ishte gati të tërhiqej nga sporti pas lindjes së fëmijës së saj të parë në 2013 dhe medaljes së saj të artë në Lojërat Olimpike 2012 — një garë që u vendos nga një përfundim dramatik fotografik.

Pas një sprinti në vijën midis Spirig dhe Lisa Norden të Suedisë, të dy atletet morën të njëjtën kohë përfundimi. Spirig, megjithatë, më vonë u gjykua se kishte përfunduar më pak se 15 centimetra para Nordenit, ndërsa ajo mori medaljen e saj të parë olimpike.

“Vitet pas kësaj ishin gjithmonë si një dhuratë tjetër e vogël që mund ta shijoja, por nuk e prisja,” thotë Spirig. “Mendoj se kjo është arsyeja pse mund ta shijoja dhe gjithashtu ta bëja për kaq shumë kohë — sepse gjithmonë e shikoja si një plus dhe një dhuratë të vogël, thjesht e vlerësova.”

Ajo nuk është saktësisht e sigurt se si do të jetë jeta e saj përtej këtij sezoni. Si dhe të kalojë më shumë kohë me familjen e saj, Spirig dëshiron të vizitojë shkollat ​​për të frymëzuar fëmijët të merren me sport dhe është gjithashtu e zënë me angazhimet e sponsorizimit.

Dhe ndërsa stërvitja do të vazhdojë me një kapacitet të reduktuar, më vonë këtë vit ajo do të mendojë të rreshtohet për garën e saj të fundit si një atlete profesioniste.

“Do të më mungojnë garat që mendoj për shkak të emocioneve”, thotë Spirig. “Gara do të thotë që ju keni emocione vërtet intensive. Edhe nëse është gëzim, është kënaqësi, ose nëse është zhgënjim — është e gjitha intensive.”

Në këtë fazë, megjithatë, nuk ka dyshime të vazhdueshme për vendimin e saj për t’u tërhequr, as keqardhje për atë që do të kishte dashur të arrinte.

“Nuk ka asgjë që do të kisha bërë krejtësisht ndryshe,” thotë Spirig. “Unë thjesht e ndjej se është koha. Është koha për ndryshim, është vendimi i duhur për familjen dhe jam iekënaqur me këtë”.