Lajme

Kryeministri spanjoll drejt dorëheqjes, Rama mesazh inkurajues Pedro Sanchezit: Mos u dorëzo! E vërteta do të mbizotërojë miku im!

Kryeministri Edi Rama me anë të një postimi në rrjetet sociale i ka dalë në krah homologut të tij spanjoll, Pedro Sanchez i cili po konsideron dorëheqjen për shkak të akuzave ndaj bashkëshortes së tij për korrupsion.

Rama u shpreh se kryeministrit spanjoll ka mbështetjen e tij në një moment kur nevojitet qëndrueshmëri ndaj gënjeshtarëve, shpifësve dhe manipuluesve të fakteve nga skajet e sferës politike.

Në fund Rama i kërkon të mos dorëzohet dhe të mos dyshojë se e vërteta do të mbizotërojë.

Reagimi i plotë:

I dashur@sanchezcastejon! Është privilegj të kem miqësinë tuaj dhe mundësinë për të punuar me ju në këto kohë të trazuara për vlerat dhe parimet në të cilat besojmë dhe luftojmë. Të kesh ty si udhëheqës të lëvizjes sonë socialiste do të thotë të udhëhiqemi në përpjekjet tona nga një njeri me mençuri dhe integritet të pamohueshëm. Ju keni të gjithë mbështetjen tonë në këto kohë ku më shumë se kurrë nevojitet qëndrueshmëri ndaj gënjeshtarëve, shpifësve dhe manipuluesve të fakteve nga skajet e sferës politike. Është nder të qëndroj pranë jush. Arritja juaj e presidencës së qeverisë përmes zgjedhjeve të ndershme dhe legjitime, dhe falë politikës së ndershmërisë, solidaritetit dhe vullnetit të pamëshirshëm për dialog që keni dhënë për kombin tuaj, është një arsye bindëse për të vazhduar luftën. Për Spanjën, për Evropën dhe për të gjithë ne. Kurrë mos u dorëzo, kurrë mos u dorëzo, mos dysho kurrë se e vërteta do të mbizotërojë miku im i dashur.

/Shqip.com