Sport Ndërkombëtar

Në cilën ligë janë shpërndarë më së shumti kartona të kuq?

Kartoni i Kuq

Ligue 1 e mban primatin – për më së shumti kartona të verdhë në këtë sezon – në Top Pesë Liga evropiane.

Në total – në elitën e futbollit francez – janë dhënë 34 kartonë të kuq.

Por, kjo nuk është e gjitha.

Futbollisti i Nice-s, Jean Clair Todibo e ka shënuar edhe një senzacion tjetër – duke u ndëshkuar me të kuq – pas nëntë sekondave lojë.

Ky – ishte një rekord – në kampionat – dhe një rast që nuk ndodh shpesh në botën e futbollit.

Sa i përket ligave tjera – në vendin e dytë me më së shumti kartona të kuq gjendet – La Liga – ku janë dhënë 20-të në total.

Teksa, ani pse Premierliga njihet si kampionat ku luhet më shumë “futboll fizik” – aty janë dhënë vetëm katër karton të kuq deri më tani./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.58
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.75
Sot : 24/09/2022