Art Jetese

Mos i bëni këto gabime gjatë ushtrimeve

Strong man training in gym

Shprehitë para stërvitjes mund të çojnë në rezultate të pabesueshme dhe ju mund të arrini sukses.

Sido që të jetë, me rutinën e duhur, trupi juaj do të jetë në gjendje të funksionojë në një nivel më të lartë, duke iu afruar qëllimit që keni dëshiruar.

Megjithatë, në vijim janë gjashtë gabimet e mundshme që i bëni përpara stërvitjes:

Ushtroni me lukth të zbrazët – Teoria thotë se trupi juaj do të ushqehet me yndyrë dhe karbohidrate për energji, të cilat mund t’ju ndihmojnë të humbni më shumë peshë.

Megjithatë, nëse nuk keni ngrënë asgjë në orët para se të ushtroheni, trupi juaj mund të fillojë t’i përdorë proteinat si lëndë djegëse. Kjo do të thotë se do të keni më pak proteina për të riparuar dhe ndërtuar muskuj. Gjithashtu, përqendrimi në përdorimin e yndyrës si burim kryesor i energjisë nuk do të thotë se trupi juaj do të djegë më shumë kalori.

Pini shumë ujë para stërvitjes – Është e rëndësishme të jeni të hidratuar mirë përpara stërvitjes, por shmangni pirjen e tepërt të ujit, sepse nëse e bëni këtë, gjaku do të përpiqet ta balancojë nivelin e kripës. Qelizat tuaja mund të fryhen dhe mund të përjetoni simptoma të tilla si marramendje, dhimbje dhe madje edhe të vjella. Është mirë të pini ujë një deri në dy orë para stërvitjes.

Flini gjatë – Nuk duhet të flini më shumë se 30 minuta para stërvitjes, kjo do të jetë e mjaftueshme për të rritur fokusin dhe energjinë tuaj. Megjithatë, gjumi më i gjatë mund të ketë efektin e kundërt. Mund të ndiheni më letargjik se më parë.

E teproni me rrobat – Edhe nëse jeni duke ushtruar në ditën më të ftohtë të vitit, nuk duhet të visheni me shumë shtresa. Mund të mbinxeheni dhe të djersiteni shumë.

Në të kundërt, në ditët e nxehta, zgjidhni pëlhura që do ta lejojnë lëkurën tuaj të marrë frymë. Zgjidhni rroba që do të jenë të rehatshme dhe të freskëta dhe që do t’ju lejojnë të lëvizni lirshëm.

Filloni të ushtroni pa pushuar siç duhet – Ditët e pushimit janë të rëndësishme për rikuperimin e trupit. Kjo është një pjesë e rëndësishme e orarit tuaj të stërvitjes, pavarësisht nga zgjedhja e sportit ose nivelit të fitnesit. Kalimi i ditëve të pushimit mund të shkaktojë djegie dhe mbingarkesë.

Pauza nga trajnimi do t’u japë muskujve tuaj një shans për t’u rikuperuar. Do të flini më mirë, rreziku i lëndimit do të ulet dhe niveli i performancës do të rritet.

Pini kafe – Kafeina para stërvitjes mund t’ju japë energji për t’ju ndihmuar të ushtroni më shumë dhe madje mund ta rritë motivimin dhe fokusin, por jo për shumë kohë.

Duke konsumuar kafeinë para stërvitjes, mund të përjetoni gjithashtu shqetësim, pagjumësi, rrahje të shpejta të zemrës, ankth, urth dhe rritje të presionit të gjakut.

/Shqip.com