Art Jetese

Mësoni tetë zakonet që ju ndihmojnë të mbani barkun e sheshtë

Front view of unrecognizable woman measuring her waist circumference with a tape measure. Concept of diet and weight control.

Njerëzit mund të shqetësohen për dhjamin e barkut për shkak të efekteve të tij shëndetësore, si dhe ndikimit të mundshëm që mund të ketë në pamjen e dikujt.

Përveç kësaj, meqenëse organet tuaja të brendshme janë të rrethuara nga yndyra e barkut, është më e dëmshme se çdo depozitim tjetër yndyror në trup, sepse rrit mundësinë për të zhvilluar sëmundje të zemrës, diabeti dhe probleme të mëlçisë.

Ngrihuni dhe pini ujë

Një gotë me ujë me lëng limoni në mëngjes është një metodë e shkëlqyer për të nxitur metabolizmin tuaj. Pas një nate agjërimi, kjo përzierje energjike jo vetëm që hidraton trupin tuaj, por gjithashtu ndihmon në tretje, detoksifikon trupin tuaj dhe përmirëson uljen e peshës duke përshpejtuar proceset e djegies së yndyrës.

Ushtroni në mëngjes

Koha më e mirë për të ushtruar është në mëngjes për të reduktuar yndyrën e barkut. Lëvizja e trupit tuaj herët gjatë ditës rrit metabolizmin tuaj dhe inkurajon djegien e yndyrës, qoftë përmes një ecjeje të shpejtë, një seance joga ose një stërvitje me intervale me intensitet të lartë (HIIT). Çdo mëngjes, përpiquni të bëni të paktën 30 minuta ushtrime me intensitet të moderuar.

Hani një mëngjes të pasur me proteina

Një mëngjes i pasur me proteina është thelbësor për ruajtjen e ngopjes, rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe përshpejtimin e metabolizmit. Për të filluar ditën tuaj me një vakt të pasur me lëndë ushqyese, përfshini artikuj si vezë, kos grek ose një smoothie proteinash. Proteina kërkon më shumë energji për t’u tretur, gjë që rrit djegien e kalorive dhe zvogëlon dhimbjet e urisë gjatë gjithë ditës.

Bëjeni zakon të ngrënit të ndërgjegjshëm

Për të ngrënë me vëmendje, duhet të përqendroheni tërësisht në ushqimin tuaj, të shijoni çdo kafshatë dhe të hani ngadalë. Duke përmirësuar vetëdijen tuaj për sinjalet e urisë dhe ngopjes së trupit tuaj, kjo praktikë mund t’ju ndihmojë të shmangni ngrënien e tepërt dhe djegien e yndyrës së barkut. Qëndroni larg pajisjeve dhe shijoni shijet dhe teksturat e mëngjesit tuaj.

Përfshini stërvitje me intervale me intensitet të lartë (HIIT)

Aftësia juaj për të djegur dhjamin mund të rritet shumë duke përfshirë një seancë të shkurtër të stërvitjes me intervale me intensitet të lartë (HIIT) në rutinën tuaj të mëngjesit. Shpërthimet e shkurtra të aktivitetit të fuqishëm ndërthuren me intervale të shpejta pushimi në HIIT. Ky lloj ushtrimi nxit metabolizmin, djeg më shumë kalori dhe inkurajon humbjen e yndyrës në bark.

Jepini prioritet ushqimeve me shumë fibra

Ushqimet e pasura me fibra mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë dhe të synoni veçanërisht yndyrën e barkut nëse i hani në mëngjes. Zgjidhni drithërat, frutat, perimet, bishtajoret dhe ushqime të tjera dietike të pasura me fibra. Fibrat mbështesin tretjen e duhur, e cila parandalon fryrjen dhe grumbullimin e yndyrës, ju mban të ndiheni të ngopur për më gjatë dhe ndihmon në kontrollin e urisë.

Ulni tensionin duke medituar

Rritja e peshës ndikohet nga stresi i vazhdueshëm, veçanërisht në pjesën e mesme. Rutina juaj e mëngjesit mund të përfitojë nga përfshirja e një seance të shkurtër meditimi për të ulur nivelet e stresit, për të rregulluar hormonet dhe për të përmirësuar mirëqenien e përgjithshme. Sasia e yndyrës së barkut që trupi juaj mund të djegë çdo ditë mund të ndikohet ndjeshëm nga vetëm disa minuta praktikë ditore të ndërgjegjes.

Flini mjaftueshëm

Kontrolli i peshës dhe shëndeti i përgjithshëm varen nga gjumi i mjaftueshëm. Mungesa e gjumit ndikon në rregullimin e hormoneve, stimulon oreksin dhe inkurajon ruajtjen e yndyrës, veçanërisht në bark. Për të ndihmuar funksionet e djegies së dhjamit të trupit tuaj dhe për të ndihmuar në reduktimin e yndyrës së barkut, flini 7-9 orë gjumë të mirë çdo natë.

/Shqip.com