Më shumë se gjysma e garuesve të F1 kanë zënë vendin e parë

Carlos Sainz

Çmimi i Madh i Britanisë prodhoi një fitues të ri të garës në Carlos Sainz, i cili mori fitoren e tij të parë në fillimin e tij të 150-të.

Kjo është pritja e dytë më e gjatë që një shofer ka pasur për fitoren e tyre të parë.

Sergio Perez, i cili përfundoi i dyti të dielën, mori 190 gara për të marr fitoren e tij të parë në Çmimin e Madh të Sakhir 2020.

F1 ka pasur një mori fituesish të rinj gjatë dy viteve të fundit.

Sainz është piloti i katërt që pati fitoren e parë brenda asaj kohe, duke u bashkuar me Perez, Pierre Gasly (2020 Grand Prix Italian) dhe Esteban Ocon (Grand Prix Hungaria 2021).

Sainz mori pozicionin e tij të parë në pole 24 orë më parë. Kjo ishte gjithashtu në përpjekjen e tij të 150-të, dhe gjithashtu e lë atë pas Perez, i cili mori një rekord 215 garash për të fituar polen e tij të parë në Arabinë Saudite në fillim të këtij viti.

Ata katër pilotë morën fitoret e tyre të para në 42 garat e fundit.

Formula 1

Në krahasim, katër fituesit për herë të parë para tyre u shfaqën në 121 garat e mëparshme.

Prandaj, rrjeti aktual është i pajisur mirë me fitues të garave.

Fitorja e Sainz do të thotë se 11 nga 20 pilotët – më shumë se gjysma – kanë fituar të paktën një garë.

Në historinë e kampionatit botëror, Sainz është piloti i 112-të që fiton një raund pikësh dhe piloti i 104-të që ka vendosur pole position.

Ai është piloti i parë spanjoll, përveç Fernando Alonso , që fiton një garë, dhe vendos nivelin e vendit të tyre me SHBA-në për sa i përket fitoreve totale në kampionat.

Në përpjekjen e tij të 31-të, djali i Schumacher, Mick Schumacher fitoi pikët e tij të para me një përfundim në vendin e tetë.

Pritja më e gjatë që i duhej një shoferi për të shënuar pikët e para ishte pritja e Nicola Larinit prej 44 garash për t’u ngjitur në tabelë, e cila ndodhi kur vetëm gjashtë fituesit e parë shënuan pikë.

Schumacher është vetëm piloti i dytë në historinë e F1 që shënon pikë në makinën numër 47. I pari ishte Stoffel Vandoorne kur ai përfundoi i 10-ti në debutimin e tij për McLaren në Çmimin e Madh të Bahreinit 2016./Shqip.com