Sport Ndërkombëtar

Mbaron po fitues “lufta” në Milano

Milan-Inter, ndeshja mbaron pa fitues

Shumë raste shënimi, emicione të pafundme, por vetëm dy gola, kështu mund të përkufiziohet Derby della Madonnina.

Milani dhe Interi janë ndarë në “paqe” me rezultat 1-1, në kuadër të gjiros së 12-të në Serie A, shkruan Shqip.com.

Teksa po zhvillohej minuta e nëntë, Franck Kessie bëri një ndërhyrje të palejuar në zonën e rreptësisë ndaj Hakan Calhanoglu dhe referi akordoi penalti.

Nga pika e bardhë, mesfushori turk u tregua i pagabueshëm.

Festimi i golit nga Calhanoglu

Madje, pas shënimit të golit, ai pati një festim të veçantë-për shkak se sezonën e kaluar ishte pjesë e Milanit.

Por, ky gëzim i neurazurëve nuk zgjati shumë, sepse pas vetëm gjashtë minutave rosonerët e barazuan rezultatin.

Ishte, qendërmbrotësi, Fikayo Tomori që e dërgoi topin në rrejtë, ndërsa asistues ishte Sandro Tonali.

Goli i shënuar nga Tomori

Neurazurët patën edhe një mundësi të artë për të kaluar në epërsi, por portieri i Milanit, Ciprian Taterusanu, e priti penaltinë ekezektuar nga Latuaro Maritiez, në minutën  e 27-të.

Pjesa e dytë solli edhe më shumë raste shënimi në të dyja anët, por rezultati nuk ndrushyoi deri në fund.

Me këtë barazim, rosonerët e kanë humbur mundësinë që të jenë lider të Series A në këtë javë. Kurse, në anën tjetër, zikaltërit mbesin nëntë pikë larg nga kreu i tabelës./Shqip.com