Liverpool fiton, Chelsea ndalet nga Brentford

Liverpool ka arritur të marrë fitore minimale me rezultat 1:0 përballë West Ham.

Skuadra e Jürgen Klopp kaloi në epërsi pasi Darwin Núñez shënoi golin e tij të parë në Anfield.

23-vjeçari kishte thumbuar dorezat e Łukasz Fabiański disa momente më parë me një përpjekje të fuqishme, por nuk u mohua dy herë.

Duke sulmuar Konstantinos Tsimikas, lojtari i Uruguait goditi me kokë në dysheme dhe përtej portierit të zhytjes për të thyer bllokimin.

West Ham mendoi se duhej të akordohej një penallti pesë minuta para pjesës së parë, ndërsa Joe Gomez përballet me Jarrod Bowen në zonën e rreptësisë.

Pas një konsultimi VAR, ai u dha, por Bowen u refuzua nga vendi nga Alisson.

Chelsea nuk ka arritur të marrë më shumë se një barazim pa gola përballë Brandford.

Chelsea u përpoq të krijonte mundësitë e golave ​​në pjesën e parë dhe iu desh të mbështetej edhe një herë në heroizmin e portierit Kepa Arrizabalaga.

Portieri spanjoll ishte i gatshëm për të mohuar me mjeshtëri goditjen me kokë të Ivan Toney-t, më parë, në periudhën e dytë, Bryan Mbeumo pa që goditja e tij me kokë të ndalohej gjithashtu nga 28-vjeçari.

Liverpool gjendet në vendin e shtatë, kurse West Ham është i 13, Chelsea është i katërti, me Brendford që është i nënti.