AKR e pakënaqur me rezultatin në Prishtinë: Fituam 7% për Asamble

Nënkryetari i Aleancës Kosova e Re, Selim Pacolli, është deklaruar rreth situatës së krijuar pas zgjedhjeve të sotme lokale, ku njoftoi se kjo parti ka fituar shtatë për qind për asamblist, njofton Shqip.com. Pacolli në një konferencë të përbashkët me kandidatin e kësaj komune për krytar të Prishtinës, Gëzim Mehmeti, tha se pavarësisht rezultatit final … Continued

Elezi i KQZ-së: Rezultatet e sotme nuk janë përfundimtare

Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valmir Elezi, është deklaruar rreth rezultateve të para të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit me anë të një konference për media, njofton Shqip.com. Elezi thotë se rezultatet të cilat po shfaqen në aplikacionin e KQZ-së ku qytetarët mund t’i shohin online, janë vetëm rezultate preliminare, ku nuk përfshihen votat … Continued

Një person plagoset me armë në Skenderaj gjatë festës zgjedhore

Një person është plagosur në orët e mbrëmjes në qytetin e Skenderajt, pas të shtënave më armë në sheshin ”Adem Jashari”, ku qytetarë të shumtë janë duke festuar. Lajmi është konfirmuar për Gazetën SHQIP.com nga zëdhënësi i policisë për Rajonin e Mitrovicës, Avni Zahiti, i cili ka thënë se gjendja ë viktimës është jashtë rrezikut … Continued

Ahmeti: Nëse nuk del Kurti në konferencë, VV e konsideron situatë të keqe

Kryetari aktual i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, vlerëson se në qoftëse Lëvizja Vetëvendosje do ta konsideronte fitore garën e sotme komunale, në konferencë do të dilte lideri i kësaj partie, Albin Kurti, njofton Shqip.com. Ai shton se në momentin që del dikush tjetër në adresim për shtyp, duhet të konsiderohet situatë e keqe. Kështu … Continued

Jashari s’pajtohet me rezultatin në Skenderaj: Ka manipulime

Kandidati i Pavarur në komunë e Skenderajt, Bekim Jashari ka thënë se ka mospërputhje të mëdha në mes sondazheve të e Exit Polleve dhe rezultati zgjedhor sipas KQZ-së.E gjithë kjo pasi sipas tij në këtë komunë ka pasur parregullsi të mëdha si blerje votash, shantazhe e presion tek votuesit. “Nga vëzhguesit tonë në vendvotime deri … Continued

Rakiq shpall fitoren e Listës Serbe në 10 komuna

Kandidatët e Listës Serbe kanë fituar zgjedhjet lokale në Kosovë në 10 komuna me shumicë serbe, transmeton Shqip.com. Kështu bëri të ditur gjatë mbrëmjes të së dielës kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, pas rezultateve të para nga këto zgjedhje lokale, Kështu bëri të ditur gjatë mbrëmjes të së dielës kryetari i Listës Serbe, Goran … Continued

Ndryshe nga Prishtina, LVV listohet e dyta në 6 komunat më të mëdha të Kosovës

Sikurse gara për kryetar komune, edhe në garën për kuvende komunale në Mitrovicë, Partia Demokratike e Kosovës po kryeson me gjithsej 41.10 për qind apo gjithsej katër mijë e 812 vota. Lëvizja Vetëvendosje po e pason këtë parti me gjithsej tre mijë e 630 vota apo 31 për qind të votave. Ndërsa, Lidhja Demokratike e … Continued

Gara për kuvende komunale – PDK e LDK prijnë në këto 6 komuna

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka filluar me numërimin e votave dhe publikimin e rezultateve të zgjedhjeve lokale që u mbajtën sot. Në garë për Kuvend Komunal në komunë e Skenderajt është duke prirë Partia Demokratike e Kosovës me 53,95 % me gjithsej një mijë e 665 vota. Kjo parti është duke prirë edhe në Kuvend … Continued

Abdixhiku: Sot u shënua rikthimi i LDK-së, jemi në garë me 11 komuna

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, është paraqitur në një konferencë për media pas rezultateve preliminare të Zgjedhjeve Lokale nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Derisa numëroi komunat në të cilat kjo parti, sipas tij, ka dalë e para në garë, ai tha se Lidhja Demokratike prin dhe vazhdon të jetë në garë me … Continued

Haskuka: Kemi dyfishuar votat në krahasim me vitin 2017

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka, tha se me rezultatet e tanishme, kanë dyfishuar votat në krahasim me zgjedhjet e kaluara në vitin 2017, përcjell Shqip.com. Në një adresim për media, Haskuka tha se me ardhjen e numrave, është duke u rritur përqindja e rezultatit për të. Tutje, ai u ka … Continued