Vuçiq: Shpresoj që NATO është e mençur për ta parandaluar konfliktin në veri të Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq është pyetur se a ka mundësi që Prishtina të shpallë gjendje të jashtëzakonshme dhe të ndërhyjë në veri të Kosovës. Siç raporton Kosovoonline, Vuçiq tha se kjo është e mundur por shpreson që NATO është mjaftë e mençur që ta ndalojë këtë. “Shpresoj se do të ketë mjaft mençuri dhe pjekuri … Continued

Çeku tregon për mbledhjen e sotme të kabinetit qeveritar lidhur me situatën në veri

Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku ka folur për mbledhjen e kabinetit qeveritar në të cilën u diskutua për situatën e krijuar në veri të Kosovës. Në një emision në RTV Dukagjini, Çeku tha se si Qeveri janë koordinuar në veprimet që duhet të ndërmerren në mënyrë që të mos eskalojë … Continued

Mehaj: Ushtria e Kosovës do të ofrojë siguri për qytetarët

Ministri i Ministrisë së Mbrojtjes së Kosovës, Armend Mehaj ka thënë se Ushtria e Kosovës do të ofrojë siguri për të gjithë qytetarët. Përmes një postimi në Twitter, Mehaj ka thënë se dënon veprimet e pjesëtarëve të komunitetit serb të cilat po ndikojnë në destabilizimin e Kosovës. “Ushtria e Republikës së Kosovës do të ofrojë … Continued

Vuçiq: Të paktën 20 herë i kam ndal serbët nga bojkotimi i institucioneve të Kosovës

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuqiç ka folur lidhur me situatën e krijuar në veri të Kosovës. Në një intervistë për mediumin serb Pink.rs Vuqiq ka thënë se tërheqja e serbëve nga institucionet e Kosovës është një moment tektonik. Vuqiq ka thënë se pas dhjetë vjetësh, serbët e Kosovës vendosen të largohen nga asambleja, Qeveria dhe … Continued

Xhaçka: Largimi nga institucionet e Kosovës është akt përshkallëzimi

Ministrja e Ministrisë së Evropës dhe Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Olta Xhaçka ka folur lidhur me situatën e krijuar në veri të Kosovës. Përmes një postimi në Twitter, Xhaçka ka thënë se lenja e institucioneve të Kosovës është një akt përshkallëzimi në një kohë kur nevojitet një bashkëpunim dhe dialog konstruktiv. “E shqetësuar nga … Continued

Situata në veri mbledh kabinetin qeveritar

Sot është mbledhur kabineti qeveritar për të diskutuar për situatën e krijuar në veri të Kosovës. Siç ka njoftuar zyra e kryeministrit, thuhet se ky takim u bë me ftesën e Albin Kurtit. “Me ftesë të Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti, kabineti qeveritar sot mbajti një takim që në rend të ditës kishte … Continued

Pacolli për uniformën e UÇK-së: Është vjetru por edhe një herë kryen punë

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës nga Aleanca Kosova e RE (AKR), Selim Pacolli, ka thënë se këtë vit mund të ketë një dimër të rëndë. Në faqen e tij zyrtare, Pacolli ka postuar një fotografi me uniformen e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. “Po don me na mâr “dimen” i rânë, kurr si dihet! Pak më … Continued

Vela: Kryetarët e komunave me shumicë serbe tradhtuan qytetarët e tyre

Shefi i Stafit të Presidentes së Kosovës, Blerim Vela ka thënë se kryetarët e katër Komunave me shumicë serbe në Kosovë të cilët sot dhanë dorëheqje kanë tradhtuar qytetarët e tyre. Përmes një postimi në Twitter, Vela tha se strukturat ilegale serbe në Kosovë kurrë nuk do të jenë përfaqësues legjitim të serbëve në Kosovë. … Continued

KASh për situatën në veri: Në asnjë shtet nuk mund të ketë institucione paralele

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë (KASH) ka reaguar lidhur me situatën e krijuar në veri të Kosovës. Përmes faqes së tyre zyrtare, KASH, ka thënë në asnjë shtet nuk mund të ketë sisteme juridike dhe institucione paralele. “Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë po përcjell me shqetësim zhvillimet në komunat veriore të Republikës së Kosovës, të banuara me … Continued

Hill kërkon kthimin e serbëve në institucione dhe formimin e Asociacionit

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Serbi, Christopher Hill ka kërkuar serbëve që të kthehen në institucionet e Kosovës si dhe formimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe. Siç raporton N1, Hill tha se dështimi i Kosovës për të formuar Asociacionin dëmton reputacionin dhe besueshmërinë e saj. “Kjo do të thotë gjithashtu … Continued