Çfarë mendojnë qytetarët rusë për luftën në Ukrainë

Qytetarët rusë nuk janë duke përkrahur veprimet e Presidentit të Rusisë, Vladimir Putin i cili ka urdhëruar ushtrinë ruse të pushtojë Ukrainën. Shumica e tyre janë kundër luftës dhe termit “Operacion Special” që është përdorur për të justifikuar pushtimin e Ukrainës.   Kurse disa kanë hezituar që të komentojë në lidhje me këtë luftë. Këto … Continued

Ushtari ukrainas: Rusët kanë menduar se ne nuk kemi njohuri se si luftohet

Çdo ditë trupat ruse ishin munduar që të avanconin nga qyteti i Irpinit në drejtim të Kievit. Dhe çdo ditë ata ishin zmbrapsur duke lënë pas vetes tanke të djegura si dhe mjete tjera të  blinduara. “Ne dalim dhe po i gjuajmë dhe po i shkatërrojmë ata. Sigurisht se ata nuk e kanë pritur këtë. … Continued

Suedia dhe Finlanda frikësohen nga Rusia

Zyrtarët e shtetit të Suedisë dhe Finlandës janë takuar të shtunën ku kanë biseduar për thellimin e bashkëpunimit ushtarak ndërmjet dy vendeve dhe rishqyrtimin e politikave në sektorin e mbrojtjes pas ngjarjeve të cila ndodhën në Ukrainë, shkruan Bloomberg. “Situata është përshkallëzuar në mënyrë dramatike. Bashkëpunimi ndërmjet Suedisë dhe Finlandës në fushën e mbrojtjes ka … Continued

Dikur cirk për argëtimin e fëmijëve tani qendër e “refugjatëve”

Në të kaluarën cirku në qytetin e Zaporizhzhia në Ukrainë ishte vendi ku mblidheshin fëmijët dhe të rriturit të cilët argëtoheshin me performancat e ndryshme të cilat ndodhnin në skenë. Ky vend kaq i dashur tani  është shndërruar në një qendër për pritjen e “refugjatëve”. Në këtë objekt priten që të vendosen mijëra ukrainas të … Continued

Putini thotë se sanksionet perëndimore janë të ngjashme me shpalljen e luftës

Presidenti, Vladimir Putin tha të shtunën se sanksionet perëndimore ndaj Rusisë janë të ngjashme me shpalljen e luftës dhe paralajmëroi se çdo përpjekje për të vendosur një zonë mbi të cilën ndalohen fluturimet në Ukrainë do të ishte e barabartë me hyrjen në konflikt. Putin përsëriti se qëllimet e tij në Ukrainë janë të mbrojë … Continued

Ukraina kërkon të vazhdojnë sanksionet kundër Rusisë

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba gjatë një fjalimi televiziv të shtunën tha se vendi i tij dëshironte sanksione më të forta kundër Rusisë. “Ato përfshijnë, ndër të tjera, ndalimin e bankës ruse Sberbank nga SWIFT , mbylljen e porteve evropiane për anijet ruse, mbylljen e aksesit të Rusisë në kriptovalutat dhe ndalimin e … Continued

“Nuk e di se si arritëm të mbijetojmë”

Ndërsa bombardimet në kryeqytetin ukrainas vazhdojnë, gjithnjë e më shumë njerëz po e paguajnë çmimin e luftës. Max dhe familja e tij ishin në banesën e tyre në Kiev kur bombardimet filluan në atë pjesë të qytetit, ka shkruar BBC. Ai ka folur për BBC-në ku ka deklaruar se nuk e dinte se si kishin … Continued

Autoritetet ukrainase akuzojnë rusët se kanë hapur zjarr ndaj protestuesve

Një video e re e postuar në rrjetet sociale shihet që së paku një burrë është goditur me armë zjarri gjatë një proteste kundër ushtrisë ruse në qytetin e vogël Novopskov në Ukrainën verilindore. CNN ka gjetur dhe konfirmuar vërtetësinë e videos. “Njerëzit u përpoqën të ndalonin rusët, por ata hapën zjarr ndaj njerëzve të … Continued

Mbi 100 milionë euro mblidhen në Mbretërinë e Bashkuar për Ukrainën

Më shumë se 100 milionë euro janë mbledhur në Mbretërinë e Bashkuar të Anglisë si ndihmë për Ukrainën. Komiteti i Emergjencave të Fatkeqësive, i cili përbëhet nga 15 organizata bamirëse në Mbretërinë e Bashkuar duke përfshirë Kryqin e Kuq Britanik dhe Oxfam – falënderoi të gjithë ata që kanë kontribuar. Komiteti tha se “dhurime bujare” … Continued

India kërkon armëpushim për të larguar studentët nga Ukraina

Qeveria indiane po flet me zyrtarët si në Rusi ashtu edhe në Ukrainë për të bërë presion për një armëpushim, për të evakuuar studentët indianë të ngecur në Ukrainë. “Ne po u bëjmë thirrje me forcë të dyja palëve që të kenë një armëpushim. Shpresoj që të ndodhë sepse kjo do të jetë diçka e … Continued