Autoritetet ukrainase akuzojnë rusët se kanë hapur zjarr ndaj protestuesve


Një video e re e postuar në rrjetet sociale shihet që së paku një burrë është goditur me armë zjarri gjatë një proteste kundër ushtrisë ruse në qytetin e vogël Novopskov në Ukrainën verilindore.

CNN ka gjetur dhe konfirmuar vërtetësinë e videos.

“Njerëzit u përpoqën të ndalonin rusët, por ata hapën zjarr ndaj njerëzve të paarmatosur. Ka tre të plagosur, ata janë në spital,” ka thënë Sergiy Haidai, kreu i administratës rajonale të Luhansk.

Videoja e së shtunës tregoi një turmë që ecte në një rrugë duke mbajtur flamuj ukrainas dhe duke brohoritur “Ukrainë”.

Një burrë përpara turmës shkoi drejt trupave përpara se të shtënat të shpërthyen.

“Të gjithë duhet të largohen nga zona tani,” dëgjohet një zë duke thënë nga larg.

Një fotografi nga vendi i ngjarjes tregonte një burrë me këmbë të gjakosur.

U dëgjuan disa të shtëna sporadike dhe më pas pasuan një breshëri zjarri me armë të vogla ndërsa turma shpërndahej. Është e paqartë nëse të shtënat janë drejtuar drejt apo mbi turmën.

Videot shtesë nga vendi i ngjarjes tregojnë se përpara se njeriu të qëllohej, ushtria ruse qëllonte me armë – duke mos goditur protestuesit – dhe jepte të shtëna të dukshme paralajmëruese.

Një nga videot, e marrë para se protestuesi të goditet, tregonte turmën duke ecur përpara drejt trupave ruse, të cilat kanë ngritur kampin në një treg të hapur, të rrethuar nga dyqane ushqimore dhe dyqane në qendër të qytetit.

Pavarësisht të shtënat me armë, turma nuk lëvizi, ka shkruar CNN./Shqip.com