Ministri i Jashtëm ukrainas dënon sulmin e Rusisë ndaj memorialit të Holokaustit

Forcat ruse kanë bombarduar memorialin e Holokaustit që gjendet në afërsi të kryeqytetit ukrainas, Kievit. Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba kritikoi sot sulmin e Rusisë në një vend përkujtimor të Holokaustit pranë qytetit të Kharkiv, shkruan CNN. “Pse Rusia vazhdon të sulmojë memorialet e Holokaustit në Ukrainë?” Kuleba pyeti në një postim në Twitter, … Continued

Reaktori nuklear në Kharkiv është goditur

Mediat ukrainase raportojnë se reaktori nuklear në Kharkiv është goditur nga një predhë ruse. Gazeta The Kyiv Indepedent deklaron se për shkak të granatimeve autoritetet nuk kanë arritur që të kenë qasje në vendin e ngjarjes. Rusia është duke u kritikuar për goditjen e reaktorëve nuklearë  në Ukrainë pasi ngjarje të tilla kishte pasur edhe … Continued

Ukrainasit mendojnë se bombardimi i qytetit Lviv ishte një mesazh për Bidenin

Ukrainasit mendojnë se sulmet ajrore ruse në qytetin e Lviv i cili gjendet 70 kilometra larg kufirit me Poloninë kishin për qëllim që t’i dërgonin një mesazh presidentit amerikan, Joe Biden i cili qëndroi në shtetin polak.   Kryebashkiaku i Lviv-it, Andriy Sadovyy deklaroi në një konferencë për media se kërcënimi i Rusisë është serioz. … Continued

Lufta nuk arrin të ndërpresë festivalin e Kharkivit në Ukrainë

Një festival i vogël i muzikës është mbajtur në qytetin e Kharkivit. Organizatorët këmbgulnin se ngjarja duhet të fillojë ashtu siç ishte planifikuar pavarësisht rrezikut që ata mund të granatoheshin. Ngjarja është mbajtur në stacionin e një metroje. Një turmë e vogël e shikonte, disa me sy të mbyllur e disa të tjerë duke mbajtur … Continued

Kryebashkiaku i Lviv bën thirrje për mbrojtje ajrore për Ukrainën

Pas sulmeve ajrore nga Rusia në qytetin e Lviv, Ukraina ka kërkuar përsëri mbrojtje në ajër. Kryetari i bashkisë së Lviv, Andriy Sadovyi bëri thirrje për mbrojtjen ajrore të Ukrainës pasi një seri raketash ruse goditën një objekt ku mbahej karburanti dhe një zonë të infrastrukturës ushtarake në qytetin perëndimor të Ukrainës të shtunën, shkruan … Continued

Rreth 4 mijë e 500 ndërtesa banimi janë shkatërruar në Ukrainë

Rusia ka shkatërruar rreth 4 mijë e 500 ndërtesa banimi, 100 ndërmarrje, 400 institucione arsimore dhe 150 institucione mjekësore në Ukrainë. Një gjë të tillë e ka konfirmuar një ministër i qeverisë ukrainase, shkruan BBC. “Dëmi i përgjithshëm në të gjithë vendin do të vlerësohet pas përfundimit të armiqësive dhe heqjes së minave”, tha Ministri … Continued

Biden bën thirrje për ndryshimin e regjimit në Rusi, duke thënë se Putin nuk mund të qëndrojë në pushtet

Presidenti i Shteteve të Bashkuar të Amerikës, Joe Biden ka mbajtur një konferencë për media gjatë vizitës së tij në Varshavë. Biden deklaroi me forcë të shtunën se presidenti rus, Vladimir Putin, nuk duhet të jetë më udhëheqësi i vendit të tij. “Për hir të Zotit, ky njeri nuk mund të qëndrojë në pushtet,” tha … Continued

Biden thotë se Putini është kasap, pasi vizitoi refugjatët e Ukrainës

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, e quajti presidentin rus, Vladimir Putin, një “kasap”, pasi vizitoi refugjatët ukrainas në Varshavë, Poloni. I pyetur nga gazetarët që udhëtonin me Presidentin se çfarë mendoi ai, duke parë refugjatët teksa merret me Putinin çdo ditë, Biden u përgjigj: “ai është një kasap”, shkruan CNN. Gjatë … Continued

Biden i premton më shumë ndihmë ushtarake Ukrainës

Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka premtuar të rrisë ndihmën e saj ushtarake për Ukrainën. Një gjë të tillë e ka thënë ministri i Jashtëm, Dmytro Kuleba, pas takimit me Joe Biden në Poloni, shkruan BBC. “Asnjë vend tjetër nuk i dha Ukrainës më shumë mbështetje sesa Shtetet e Bashkuara. Dhe kjo është thelbësore. Qëndrueshmëria … Continued

Forcat ruse goditën pranë qytetit perëndimor të Ukrainës, Lviv

Forcat ruse kanë goditur pranë qytetit perëndimor të Ukrainës, Lviv. Një gjë të tillë e kanë konfirmuar zyrtarët ukrainas, por nuk kanë dhënë detaje të hollësishme, shkruan CNN. Maksym Kozytskyy, kreu i administratës ushtarake rajonale të Lviv, tha: “Kishte tre shpërthime të fuqishme pranë Lviv nga ana Velyki Kryvchytsi, tani ka një alarm ajri, kështu … Continued