Hovenier: Zbatimi i marrëveshjes zhbllokon të ardhmen e Kosovës

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey Hovenier ka thënë se zbatimi i marrëveshjes së Ohrit me Serbinë, zhbllokon të ardhmen e Kosovës. Përmes një postimi në Twitter, Hovenier tha se ata do të vazhdojnë të qëndrojnë me popullin e Kosovës për t’i realizuar përparësitë e përbashkëta. “Zbatimi i kësaj marrëveshjeje është … Continued

Turqia mirëpret arritjen e marrëveshjes midis Kosovës dhe Serbisë

Ministria e Jashtme turke thotë se do të mbështesë të gjitha nismat që synojnë normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Përmes një njoftimi, nga Ministria e Jashtme e Turqisë thotë se shpreson që palët të respektojnë plotësisht dispozitat e marrëveshjes në fjalë dhe të arrijnë rezultate konkrete në periudhën e ardhshme. “Ne mirëpresim që … Continued

Tahiri: Osmani qëndroi gojë mbyllur, nuk e ndihmoi Kurtin që të mos dështonte

Ish-kryenogociatorja në bisedimet Kosovë-Serbi ka reaguar lidhur me arritjen e marrëveshjes midis Kosovës dhe Serbisë. Ai ka pasur kritika për presidenten e vendit, Vjosa Osmani. “Kur dështon në marrëveshje atëherë më së lehti është të kritikosh ndërkombëtaret. Kështu beri sot Presidentja Osmani, në vend se ta kishte ndihmuar kryeministrin që të mos dështoj, ajo tere … Continued

Lajçak: Kjo javë ka qenë e gjitha rreth dialogut, përgatitjet dhanë rezultat

Pas arritjes së marrëveshjes midis Kosovë dhe Serbisë, ka ardhur reagimi nga i dërguari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak. Ai përmes një shkrimi të gjatë në rrjetin social në Facebook, është shprehur se kjo javë ka qenë e gjitha rreth dialogut mes dy vendeve. “Kjo javë ka qenë e gjitha rreth dialogut. Filloi … Continued

Petritsch: Zbatimi i Marrëveshjes çon në normalizim dhe njohje  

Diplomati austriak, Wolfgang Petritsch, njëherësh ish i dërguari i Bashkimit Evropian për Kosovën dhe ish-Përfaqësues i Lartë për Bosnje-Hercegovinën, thotë se suksesi i arritur në Ohër të Maqedonisë së Veriut, në mes të Kosovës dhe Serbisë, për Marrëveshjen drejt normalizimit, do të varet nga zbatimi ose jo i saj. Petritsch tha se takimi i Ohrit … Continued

Molliqaj: Kurti e ka futë kokën në dhe si struci

Kryetari i Partisë Social Demokrate të Kosovës, Dardan Molliqaj ka hedhur përsëri akuza në drejtim të Qeverisë dhe kryeministrit Kurti. Ai ka thënë se aq e mirë na qenka marrëveshja saqë Kurti e ka futë kokën në dhe si struci. “Aq e mirë na qenka marrëveshja saqë Kryeministri, me krejt partinë e tij, e kanë … Continued

Limaj: Ke humbur legjitimitetin, jep dorëheqje Albin

Kryetari i Partisë Nisma Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka kërkuar që kryeministri i Kosovës, Albin Kurti të jap dorëheqje. Sipas Limajt, Kurti e ka humbur legjitimitetin. “Ke humbur legjitimitetin, jep dorëheqje Albin!Saktësisht katër ditë pa mbushur dy vite prej kur mori drejtimin e qeverisë, Albin Kurti do të mbahet mend dhe përgjegjës për dyfishimin e barrës … Continued

Kadiu: Vuçiqi tha nuk nënshkruaj me Kosovën por në kohën e Isa Mustafës e kishte bërë

Presidenti i Serbisë deklaroi sot gjatë ditës se nuk e ka vendosur nënshkrimin e tij në marrëveshjen me Kosovën pasi Kosova nuk është vend i njohur ndërkombëtarisht. Lidhur me këtë ka ardhur edhe reagimi nga ana e Klisman Kadiu, këshilltar i zv/kryeministrit Besnik Bislimi. Përmes një postimi në rrjetin social në Facebook, Kadiu ka thënë … Continued

Osmani: Serbia do të vazhdojë t’i shkelë marrëveshjet

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani është deklaruar pas dakordimit të Aneksit të Marrëveshjes bazë me Serbinë. Ajo ka thënë se nuk ka asnjë pritje nga Serbia. Osmani ka shtuar se Serbia do të vazhdojë të shkelin marrëveshjet e dakorduara, siç kanë bërë këto 12 vjet. Borrell: Ka marrëveshje mes Kosovës e Serbisë “Tani që u … Continued

Hill: Serbia e ka përqafuar të ardhmen e saj evropiane

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Serbi, Christopher Hill ka thënë se Serbia ka përqafuar të ardhmen e saj evropiane me marrëveshjen e Ohrit me Kosovën. Përmes një postimi në Twitter, Hill tha se ky hap i Serbisë ishte i mençur dhe i guximshëm. “Përfundimi më i rëndësishëm nga bisedimet e Ohrit: Serbia … Continued