NATO: Kërkojmë nga palet që ta zbatojnë me shpejtësi marrëveshjen e Ohrit

Zëdhënësja e NATO-s, Oana Lungescu ka thënë se ata po kërkojnë nga Prishtina dhe Beogradi që të zbatojnë me shpejtësi atë se çfarë është rënë dakord në Ohër të Maqedonisë së Veriut. Përmes një postimi në Twitter, Lungescu ka thënë se NATO e mirëpret marrëveshjen e arritur. “NATO e mirëpret marrëveshjen në mes Aleksander Vuçiqit … Continued

PSD paralajmëron protestë: Marrëveshja e Ohrit e dëmshme për Kosovën

Partia Socialdemokrate ka dal kundër marrëveshjes së arritur në mes Kosovës dhe Serbisë në Ohër të Maqedonisë së Veriut. Përmes një postimi në Facebook, PSD ka njoftuar se të shtunën do të ketë protestë duke filluar nga Sheshi “Zahir Pajaziti” në Prishtinë. Sipas njoftimit, protesta do të fillojë nga ora 14:00. Tutje, në njoftim ata … Continued

Bajqinovci: Marrëveshja e shkrinë fusnotën, e zhbën Zajednicën

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Mefail Bajqinovci ka folur lidhur me marrëveshjen e arritur në mes Kosovës dhe Serbisë. Përmes një postimi në Facebook, Bajqinovci ka thënë se marrëveshja e shkrinë fusnotën dhe nuk themelohet Asociacioni i Komunave me Shumicë Serben ë përputhje me marrëveshjet e viteve 2013 dhe 2015. “Marrëveshja më në fund e shkrinë … Continued

Bërnabiq: Asociacioni në përputhje me marrëveshjet e viteve 2013 dhe 2015

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bernabiq ka folur lidhur me marrëveshjen e arritur dje në Ohër të Maqedonisë së Veriut. Përmes një interviste në Tanjug, Bërnabiq ka thënë se Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe duhet të formohet në përputhje me marrëveshjet e nënshkruara në vitin 2013 dhe 2015. “Më duket se tani, pas bisedimeve në … Continued

Abazi: Pyetje që qarkullojnë para se të paraqitën bombolat e gazit lotsjellës në Parlament

Deputeti, Haki Abazi ka shpalosur disa pyetje pas arritjes së marrëveshjes në mes Kosovës dhe Serbisë. Përmes një postimi në Facebook, Abazi ka thënë se këto pyetje po sillën vërdallë para se të paraqitën bombolat e gazit lotsjellës në Parlamentin e Kosovës. Pyetjet e Haki Abazit janë këto: Kush e propozoi Ohrin dhe pse nuk … Continued

Krasniqi: Kurti pranoi gjithçka që u zotua se nuk do ta pranonte

Lideri i opozitës, Memli Krasniqi ka folur lidhur me marrëveshjen e djeshme të arritur në mes Kosovës dhe Serbisë. Përmes një postimi në Facebook, Krasniqi tha se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka pranuar gjithçka për të cilën premtoi se nuk do ta pranonte. “Me 27 shkurt, në Bruksel, Kryeministri Kurti e pranoi propozimin evropian. … Continued

Tahiri për marrëveshjen: Kuvendi duhet ta bëjë korrigjimin e këtij dështimi

sh-kryediplomatja kosovare në dialogun me Serbinë, Edita Tahiri ka thënë se marrëveshja e arritur në Ohër nuk është e mire pasi nuk ka njohje dhe i detyrohemi themelimit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe. Përmes një postimi në Twitter, Tahiri tha se Kuvendi i Kosovës duhet ta bëjë korrigjimin e këtij dështimi historik. “Kosova … Continued

Hovenier: Do të ofrojmë mbështetje për zbatimin e detyrimeve të marrëveshjes së Ohrit

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey Hovenier ka thënë se marrëveshja e arritur në mes Kosovës dhe Serbisë është e rëndësishme. Përmes një postimi në Twitter, Hovenier thotë se SHBA do të ofrojë mbështetje për zbatimin e detyrimeve të marrëveshjes. “Një marrëveshje e rëndësishme është arritur. Shtetet e Bashkuara do të … Continued

Watson: Sa më shpejtë Kosova dhe Serbia të fillojnë zbatimin e detyrimeve të tyre

Zëdhënësja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare në Shtëpinë e Bardhë, Adrienne Watson ka përshëndetur arritjen e marrëveshjës në mes Kosovës dhe Serbisë. Përmes një postimi në Twitter, Watson thotë se të dy palet duhet të fillojnë zbatimin e detyrimeve të tyre sa më shpejtë që të jetë e mundur. “Ne përshëndesim marrëveshjen e lehtësuar nga … Continued

Schallenberg: Normalizimi i raporteve Kosovë-Serbi i rëndësishëm për integrim në BE

Ministri i Jashtëm i Austrisë, Alexander Schallenberg ka thënë se Kosova dhe Serbia kanë bërë një hap tjetër drejtë normalizimit të marrëdhënieve në mes tyre. Përmes një postimi në Twitter, ministri austriak ka thënë se kjo është kryesore kur vjen puna tek integrimi në Bashkimin Evropian. “Disa lajme të mira që vijnë nga Ohri në … Continued