Gati një mijë ndërtesa të shkatërruara në Kharkiv

Pothuajse një mijë ndërtesa janë shkatërruar nga sulmet ruse në Kharkiv.

Qyteti i Kahrkiv ka qenë nën pushtimin rus dhe pothuajse një mijë ndërtesa janë shkatërruar si rezultat i bombardimeve ruse, tha shërbimi shtetëror i emergjencave të Ukrainës, shkruan BBC.

Shërbimi Shtetëror i Emergjencave të Ukrainës, tha se shumica e këtyre janë ndërtesa banimi.

Forcat ruse kanë granatuar pamëshirshëm Kharkivin, i cili shtrihet vetëm 30 milje (50 km) nga kufiri me Rusinë, për më shumë se tre javë.

Të paktën 500 civilë janë vrarë atje, thonë zyrtarët ukrainas.

Kharkiv është qyteti i dytë më i madh i Ukrainës.