Lajme

Lajçak takohet me përfaqësuesen e Greqisë për Ballkanin Perëndimor

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, ka takuar përfaqësuesen e Greqisë  për Ballkanin Perëndimor.

Lajçak ka reaguar përmes Twitterit, duke ndarë një fotografi nga takimi i zhvilluar, duke theksuar rolin e rëndësishëm të Greqisë në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Gjatë ditës së djeshme, Lajçak ka takuar edhe përfaqësuesit e dy vendeve që nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës.

Ai ka takuar ministrin e Punëve të Jashtme të Sllovakisë, Ratislav Kacer dhe atë të Spanjës, Jose Manuel Albares.

Lexo edhe:
Lajçak flet rreth dialogut me kryediplomatët e dy vendeve mosnjohëse

Lajçak ka njoftuar se në këto takime është diskutuar për përpjekjet e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, derisa ka shtuar se e vlerëson mbështetjen e fortë të Sllovakisë për të ardhmen e rajonit në BE.

/Shqip.com