Lajme Botë

Kryeministri holandez thekson nevojën të dihet se çfarë ka ndodhur saktësisht

Kryeministri holandez, Mark Rutte, ka postuar një mesazh në Twitter, duke thënë se “është e rëndësishme tani të përcaktohet se çfarë ka ndodhur saktësisht”.

Presidenti francez Emmanuel Macron thotë gjithashtu se është në kontakt me Poloninë dhe parashikon bisedime në G20 nesër për incidentin.

Kryetari i samitit të BE-së, Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka shkruar në Twitter:

“I tronditur nga lajmi i një rakete ose municioni tjetër që ka vrarë njerëz në territorin polak. Ngushëllimet e mia për familjet. Ne qëndrojmë me Poloninë.

Unë jam në kontakt me autoritetet polake, anëtarët e Këshillit Evropian dhe aleatët e tjerë”, shkruan Michel.

/Shqip.com